Ukraina: armia zakończyła pierwszą fazę wycofywania uzbrojenia

Dowództwo operacji zbrojnej, którą siły ukraińskie prowadzą przeciwko prorosyjskim separatystom na wschodzie kraju, poinformowało w sobotę o zakończeniu pierwszego etapu wycofywania sprzętu wojskowego w obwodzie ługańskim.

„Nasi wojskowi zakończyli pierwszy etap wycofywania uzbrojenia, które przewidziane jest mińskimi porozumieniami” – poinformował sztab operacji na Facebooku.

„Od jutra (w niedzielę) powinno zacząć się odprowadzanie dział o kalibrze do 100 mm i moździerzy do 120 mm w obwodzie donieckim” – wyjaśnił następnie przedstawiciel armii Andrij Łysenko. Oficer przekazał, że ostatnia doba minęła w Donbasie spokojnie, a warunki rozejmu przestrzegane są wzorcowo. „Ani jeden ukraiński żołnierz nie zginął i nikt nie został ranny” – podkreślił Łysenko.

W piątek separatyści z Donieckiej Republiki Ludowej (DRL), którzy także mieli rozpocząć w niedzielę wycofywanie z linii walk z siłami ukraińskimi uzbrojenia o kalibrze poniżej 100 mm, oświadczyli, że odkładają ten proces do przyszłego tygodnia. Przedstawiciel ministerstwa obrony DRL Eduard Basurin powiedział, że przyczyną jest naruszanie warunków porozumienia przez stronę ukraińską. Sztab Generalny Ukrainy stanowczo odrzucił te oskarżenia.

Porozumienie o wycofaniu z linii walk na wschodniej Ukrainie czołgów i broni o kalibrze poniżej 100 mm zawarto pod koniec września w Mińsku. 2 października w Paryżu, po obradach przywódców krajów tzw. formatu normandzkiego (Niemcy, Francja, Ukraina i Rosja) prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że proces wycofywania uzbrojenia i tworzenia strefy buforowej w Donbasie zajmie ogółem 41 dni. Zaznaczył jednocześnie, że konflikt, który określił jako wojnę, zakończy się dopiero wraz z wyzwoleniem ostatniej części terytorium Ukrainy.

      PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl