B. Szydło: PiS pomoże repatriantom w powrocie do ojczyzny

Nowa ustawa repatriacyjna zostanie przyjęta w pierwszych 100 dniach rządów, jeśli Prawo i Sprawiedliwość wygra wybory – zapowiedziała kandydatka tej partii na premiera.

Beata Szydło uczestniczyła w sobotę w Nadzwyczajnym Zjeździe Związku Repatriantów RP. PiS podejmie we współpracy ze związkiem repatriantów wszelkie działania, aby umożliwić Polakom powrót do ojczyzny – powiedziała polityk. Dodała, że problem repatriantów jest bardzo bolesny i od lat nierozwiązany przez polskie państwo.

– W Warszawie, kiedy prezentowałam nasze założenia programowe na pierwsze 100 dni rządów PiS-u, między innymi pokazałam w tym pakiecie ustaw właśnie tę ustawę. Chcemy ją przyjąć. To jest nasza wspólna sprawa, żebyśmy mogli ją wspólnie przeprowadzić, przyjąć. Wierzę w to głęboko, że pan prezydent tę ustawę podpisze i wreszcie będziemy mieli taki mechanizm, który pozwoli nam na to, żeby szczęśliwie zakończyła się tułaczka wielu Polaków, którzy czekają na ten moment. To jest nam dzisiaj niezbędne i konieczne – mówiła Beata Szydło.

Tymczasem rząd PO-PSL w kampanii wyborczej uruchamia program dla repatriantów ze Wschodu. Ma ruszyć w listopadzie i pozwolić na powrót do naszego kraju 2,5 tys. Polaków do 2020 r. Każdego roku na ten cel ma być przeznaczana kwota 30 mln zł.

RIRM

drukuj