fot. PAP/EPA

Media: Ministrowie spraw wewnętrznych UE o kontrolach w Schengen

Możliwość przywrócenia na dwa lata kontroli na niektórych granicach wewnętrznych w strefie Schengen, to według doniesień medialnych jeden z głównych tematów dzisiejszych obrad ministrów spraw wewnętrznych państw Unii Europejskiej w Brukseli.

Impulsem do dyskusji są problemy z ochroną granic Grecji, która nie jest w stanie opanować napływu imigrantów. Z Grecji, przez Bałkany Zachodnie, dostają się oni do bogatszych państw Unii. Podczas rozmów ma zostać przedstawiony wewnętrzny dokument dotyczący skutków kryzysu imigracyjnego dla całej UE.

Minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak powiedział, że Polska jest przeciwko możliwości przywrócenia na dwa lata kontroli na granicach wewnętrznych w strefie Schengen.

Również europoseł, były wiceminister spraw zagranicznych prof. Karol Karski mówi, że w interesie naszego kraju jest utrzymanie obecnego kształtu strefy.


Pobierz

Pobierz

Źródła unijne zapewniają, że podczas tego spotkania nie zapadną żadne decyzje ws. ewentualnego przywrócenia kontroli na granicach Schengen.

W listopadzie Daily Mail poinformował, że istnieją plany utworzenia tzw. strefy „Mini-Schengen”. Miałaby ona objąć Belgię, Francję, Niemcy, Luksemburg i Holandię.

RIRM

drukuj