By DaniKauf - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64126

W. Brytania: Izba Gmin za serią orientacyjnych głosowań ws. brexitu

Brytyjska Izba Gmin zagłosowała w poniedziałek za przeprowadzeniem w środę serii orientacyjnych głosowań ws. brexitu, które pozwolą na zbadanie poparcia posłów dla różnych modeli relacji W. Brytanii z UE, w tym prawdopodobnie także drugiego referendum.

Kluczowa poprawka do rządowego projektu neutralnej uchwały na temat stanu negocjacji ws. brexitu została zgłoszona – wbrew rządowi Theresy May – przez byłego szefa Cabinet Office w rządzie Davida Camerona, Olivera Letwina. Zmiana została przyjęta różnicą 27 głosów (329 do 302).

Podkreślając skalę podziałów wewnątrz rządzącej Partii Konserwatywnej, aż trzech wiceministrów – spraw zagranicznych Alistair Birt, zdrowia Steve Brine i biznesu Richard Harrington – zdecydowało się na rezygnację z zajmowanych stanowisk, aby móc zagłosować przeciwko rządowej linii. W ten sam sposób – wbrew własnej administracji – zagłosowało łącznie aż 30 posłów torysów.

Ostateczny, poprawiony projekt uchwały został ponownie przyjęty różnicą 27 głosów (327 do 300).

Posłowie przeprowadzą serię głosowań w środę, po cotygodniowej sesji pytań i odpowiedzi z udziałem premier Theresy May. Przed rozpoczęciem debaty deputowani będą mogli zgłaszać alternatywne wobec rządowego porozumienia ws. wyjścia z Unii Europejskiej modele relacji ze Wspólnotą lub inne rozwiązania na wyjścia z trwającego impasu wokół brexitu, jak np. przeprowadzenie drugiego referendum.

Dokładna lista opcji i formuła głosowania będą ustalone dopiero w środę.

Przegłosowanie żadnej z opcji w środowym głosowaniu nie będzie wiążące prawnie dla rządu May, ale będzie stanowić wyraz politycznej woli Izby Gmin.

Nie jest jednak wykluczone, że seria głosowań pokaże, że żaden z alternatywnych scenariuszy nie może liczyć na większość w parlamencie, pogłębiając trwający kryzys polityczny związany z dwukrotnym odrzuceniem rządowego projektu umowy wyjścia z Unii Europejskiej.

PAP/RIRM

drukuj