Polacy szykanowani w Wielkiej Brytanii

Polacy obawiają się niechęci Brytyjczyków po Brexicie – tak wynika z sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych. W ostatnim czasie doszło do nieprzyjemnych incydentów wymierzonych w naszych rodaków mieszkających na Wyspach Brytyjskich.

Na budynku Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego, położonego w zachodniej dzielnicy Londynu Hammersmith, namalowano farbą hasła wzywające Polaków do opuszczenia Wielkiej Brytanii.

– Byliśmy zaszokowani i zaskoczeni, bo nigdy nic takiego się nam nie zdarzyło. Jesteśmy częścią nie tylko środowiska brytyjskiego, ale też środowiska londyńskiego. Przychodzą do nas codziennie różni ludzie i nic takiego się nigdy wcześniej nie wydarzyło – mówi pani Joanna Młudzińska przewodnicząca Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego.

Pani Małgorzata Bejnarowicz podkreśla, że ten Ośrodek służył nie tylko Polakom, ale też lokalnej społeczności.

– Byliśmy tutaj goszczeni, nie zawsze było przyjemnie, ale ciężką pracą zdobyliśmy respekt i dajemy go tym ludziom, którzy tutaj są. Zbudowaliśmy ten Ośrodek, który jest dla wszystkich, którzy tutaj mieszkają – zaznacza Małgorzata Bejnarowicz.

Policja bada też sprawę ulotek zawierających mowę nienawiści wobec Polaków i przypadki agresji słownej.

– Rzeczywiście takie incydenty były. Pan Minister David Lidington zapowiedział, że władze podejmą stanowcze kroki. Obawiał się, że byliśmy tylko pewnym przykładem ataków na cudzoziemców. Te ataki mogą przybrać na sile, ale nie wobec Polaków, a wobec innych nacji, szczególnie nacji pozaeuropejskich – podkreśla minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowki.

Czy takich smutnych wydarzeń wobec Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii będzie więcej?

– Ludzie się martwią, że nastroje się zmienią i Anglicy będą okazywać trochę więcej agresji wobec Polaków i nie będą się czuli ograniczeni, jeśli o to chodzi – mówi mieszkająca w Bostonie pani Patrycja Walentynowicz.

Obawy te potwierdza sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych. Według badania – aż 74 procent Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii wskazuje na negatywne postawy wobec imigrantów, jako swoją główną obawę po referendum w sprawie członkostwa kraju w Unii Europejskiej. 12 proc. Polaków zadeklarowało, że osobiście doświadczyło nieprzyjemności w pierwszych dniach po referendum. Jednak zdecydowana większość ankietowanych – 79 procent – nadal wiąże swoją przyszłość z Wielką Brytanią. Powrót do Polski traktują w większości, jako „plan B”, gdyby zmiany związane z wyjściem kraju z Unii były zbyt wielkie. Taki scenariusz rozważa 22 proc. ankietowanych. Bezwarunkowy powrót do Polski planuje tylko 5,5 procent naszych rodaków. Blisko połowa badanych jest skłonna starać się o brytyjski paszport.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl