fot. PAP/EPA

PE zagłosuje dzisiaj ws. propozycji nowych przepisów dotyczących praw autorskich

Parlament Europejski będzie debatował dzisiaj, a następnie zagłosuje nad propozycją nowych przepisów dotyczących praw autorskich. Dyrektywa o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym ma zmienić zasady publikowania i monitorowania treści w internecie.

Nowe przepisy wzbudzają sporo emocji – także w Polsce, gdzie określane były nawet mianem ACTA2.     Przeciwnicy tych regulacji mówią o ograniczaniu wolności w sieci. Polska, Holandia, Włochy, Finlandia i Luksemburg nie poparły wypracowanego porozumienia w Radzie UE w tej sprawie.

Wiceminister kultury Paweł Lewandowski podkreśla, że przepisy, które dotyczą przede wszystkim prasy są „nieostre” i mogą być trudne do egzekwowania.

– Mogą doprowadzić do tego, że wiele portali internetowych czy innych użytkowników informacji wytworzonych przez gazety uzna, że istnieje zbyt duże ryzyko wpadnięcia w konflikt prawny i może to doprowadzić do ograniczenia przepływu informacji, a jak wiadomo przepływ informacji jest ważny dla społeczeństwa i nowoczesnej gospodarki – zaznacza Paweł Lewandowski.

Za dyrektywą opowiadają się wydawcy gazet. Wczoraj zwrócili się do europosłów o poparcie przepisów. W tym celu m.in. dzienniki „Rzeczpospolita”, „Dziennik Gazeta Prawna” oraz „Puls Biznesu” ukazały się z pustymi pierwszymi stronami. Zdaniem wydawców zaproponowana dyrektywa wesprze twórców, ale nie zuboży internautów.

Jeżeli PE poprze przepisy, to Polska będzie miała dwa lata na dostosowanie krajowych przepisów do dyrektywy.

RIRM

drukuj