fot. pixabay.com

PE: w tym tygodniu odbędzie się debata nt. sytuacji na granicy zewnętrznej UE z Białorusią

W Parlamencie Europejskim odbędzie się w tym tygodniu debata poświęcona sytuacji na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej z Białorusią. Wnioskował o to europoseł PiS, Witold Waszczykowski.

Debatę zaplanowano na najbliższy czwartek podczas posiedzenia komisji spraw zagranicznych europarlamentu. Politycy omówią m.in. bieżący kryzys migracyjny na granicy Białorusi z Polską, Litwą oraz Łotwą oraz agresywne działania Mińska.

Europoseł Witold Waszczykowski podkreślił, że Bruksela powinna stanowczo zareagować na prowokacje reżimu Aleksandra Łukaszenki.

– Polska jako jeden z krajów flankowych UE, strzeżący granicy europejskiej, musi podjąć działania nie tylko w obronie swoich interesów, ale również interesów Unii Europejskiej. W związku z tym musimy poinformować o tym UE, i to różnymi kanałami. Pracując w Parlamencie Europejskim mam obowiązek zrobić to przez tę instytucję i będziemy domagać się, aby Europa wspólnie podejmowała działania obronne wobec tej hybrydowej akcji Łukaszenki – zaznaczył Witold Waszczykowski.   

Europoseł poinformował również, że będzie domagał się debaty plenarnej nt. Białorusi za dwa tygodnie w Strasburgu.

Były minister spraw zagranicznych oczekuje, że europarlament przyjmie rezolucję potępiającą działania Aleksandra Łukaszenki. Ponadto będzie apelował do Komisji Europejskiej, by nałożyła kolejne sankcję na białoruski reżim.

RIRM

drukuj