fot. Tomasz Strąg

Warszawa: minister Ł. Szumowski zainauguruje narodową debatę o zdrowiu

Minister zdrowia Łukasz Szumowski oficjalnie zainauguruje dziś w Warszawie narodową debatę o zdrowiu. Ma ona dotyczyć kierunków zmian w systemie ochrony zdrowia i przygotować założenia odpowiednich rozwiązań.

Do wspólnej dyskusji szef resortu zdrowia zaprosił w pacjentów, lekarzy, pielęgniarki, właścicieli szpitali oraz samorządy.

Pozytywnie inicjatywę ocenił poseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Latos, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia. Jak powiedział, jedynie wspólna dyskusja ponad podziałami może doprowadzić do porozumienia.

Jeżeli mamy naprawdę zmieniać polską służbę zdrowia, z której wszyscy jesteśmy niezadowoleni i uważamy, że mogłaby ona funkcjonować lepiej niż jest obecnie, to wymaga pewnego konsensusu i porozumienia ponad podziałami politycznymi. Nie jest to bowiem proces, który może się zakończyć po dwóch, trzech latach. Na dobrą sprawę jest to proces, który będzie trwał nieustająco. Musimy w związku z tym przewidywać, jak ta ochrona zdrowia powinna wyglądać i funkcjonować, według jakich zasad, za lat dziesięć czy piętnaście – zaznaczył Tomasz Latos.

Dyskusje o zdrowiu mają odbywać się maksymalnie w dwumiesięcznych odstępach. Szczegółowy harmonogram przedstawi komitet organizacyjny. Pierwsze spotkanie w ramach zapowiadanego cyklu minister zdrowia Łukasz Szumowski odbył już w poniedziałek w Chełmie w województwie lubelskim.

Narodowa debata powinna zakończyć się po pierwszym kwartale 2019 roku.

RIRM

drukuj