W WSKSiM trwa III Sympozjum Nowych Mediów [OGLĄDAJ NA ŻYWO]

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbywa się dziś III Sympozjum Nowych Mediów. Spotkaniu przyświeca hasło: „Szósty kontynent. Społeczeństwo wobec wyzwań nowych mediów”. 

Oprócz prelegentów krajowych, m.in. wiceministra kultury Pawła Lewandowskiego, europosła Ryszarda Czarneckiego, wykładowców WSKSiM i Uniwersytetu Warszawskiego czy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, głos zabierze także przedstawiciel Uniwersytetu w Tajpej z Tajwanu.

O tym, co wyróżnia konferencje o nowych mediach powiedziała dr Monika Szetela, organizator wydarzenia.

Wyróżnia ją to, że konferencja jest przygotowana przez studentów i dla studentów. Aspekt organizacyjny i wszystkie elementy techniczne, które są potrzebne do zorganizowania konferencji przygotowują studenci, ale także to studenci są prelegentami. To oni wygłaszają przemówienia w czasie konferencji. To trzecie Sympozjum Nowych Mediów. Myślę, że temat się jeszcze długo nie wyczerpie, ponieważ pochylamy się nad rzeczywistością aktualną, nad internetem i wszystkimi mediami elektronicznymi, które są bardzo dynamiczne, które nieustannie się rozwijają i zmieniają, pojawiają się nowe rzeczy, a inne obumierają. Jest to rzeczywistość, którą warto badać – wskazała dr Szetela.

Ks. Maciej Flader, jeden z prelegentów sympozjum, wyjaśnił rolę nowych mediów w ewangelizacji młodych ludzi.

Religia jest bardzo obecna w mediach społecznościowych. Właściwie od początku istnienia mediów społecznościowych ona jest nierozerwalnie związana z tymi rzeczywistościami, bo jest nierozerwalnie związana z życiem. A ponieważ media społecznościowe są w pewnym sensie przeniesieniem życia na platformę cyfrową, więc tak samo jest z wiarą. Nawet nauczanie Kościoła w tej kwestii mówi jasno: w 1992 r. papież Jan Paweł II mówił o misji Kościoła w erze komputerów. Zatem zanim internet się rozpowszechnił, Kościół już mówił, że my musimy traktować internet jako narzędzie ewangelizacji – zaznaczył ks. Flader.

Spotkanie jest podzielone na cztery panele zatytułowane: kontynent, podwórko, edukacja i smog.

Sympozjum na żywo transmituje internetowa telewizja [Tilma].

Aleksandra Trelińska/RIRM

drukuj