Prawo służy człowiekowi gdy jest oparte na prawdzie

„Prawo służy człowiekowi wtedy, gdy jest oparte na prawdzie. Nie może zafałszowywać prawdy ani też opierać się na subiektywizmie czy interesach jednej określonej grupy. Prawo ma chronić każdego człowieka” – powiedział  o. dr Zdzisław Klafka CSsR, rektor WSKSiM.

Odniósł się w ten sposób do tematyki VI Międzynarodowego Kongresu „Katolicy i Prawo: szanse i zagrożenia”, który wczoraj zakończył się w WSKSiM w Toruniu. O. dr Zdzisław Klafka, podkreślił, że wyjątkowości tegorocznemu spotkaniu dodała obecność ks. kard. Zenona Grocholewskiego, Prefekta Kongregacji Wychowania Katolickiego.

Rektor WSKSiM zaznaczył, że wykład wygłoszony przez ks. kardynała i wystąpienia innych prelegentów były szczególnym świadectwem dla młodych, którzy licznie uczestniczyli w kongresie.

– Prelegenci, podczas swoich wystąpień, byli bardzo wzruszeni. W rozmowach prywatnych mówili: ojcze to było nasze świadectwo, cieszymy się że możemy pośród młodych ludzi mówić o sprawach, które decydują o naszej przyszłości. Prawo jest dzisiaj w ogromnym kryzysie, ludzie je tworzący niestety nie zawsze kierują się dobrem człowieka. Dlatego dzisiaj potrzeba nam obudzenia sumień, potrzeba także wkładu naszej polskiej świadomości, nas katolików, abyśmy nie spali, byśmy byli współodpowiedzialni za tworzące się prawo – powiedział o. dr Zdzisław Klafka CSsR.

Prof. Piotr Jaroszyński, współorganizator kongresu i wykładowca WSKSiM, zwrócił uwagę na rolę Kościoła w budowaniu prawa, które często podporządkowane jest grupom trzymającym władze. Dodał, że zakończony kongres był „olbrzymią dawką” wiedzy na temat tworzenia prawa w innych państwach.

– Nasz kongres to była olbrzymia dawka wiedzy na temat roli i systemów prawa w różnych krajach. Widać, że prawo nie jest czymś stałym, czymś zobiektywizowanym, i co strzeże sprawiedliwości. Można raczej stwierdzić, że prawo jest narzędziem w ręku różnych grup, które posiadają władzę po to, żeby realizować własne interesy. W związku z tym rola Kościoła jest jedyna i niezwykła.  Ma przypominać politykom, ale również społeczeństwu o tym, że prawo oderwane od sprawiedliwości staje się narzędziem przemocy – powiedział prof. Piotr Jaroszyński.

Rektor WSKSiM o. dr Zdzisław Klafka wyraził ogromna radość z przybycia na kongres wielu ważnych osobistości i zapowiedział temat kolejnego międzynarodowego kongresu.

– Osobiście cieszę się, że mury naszej uczelni gościły tak zacne osoby, i że podjęliśmy bardzo ważny temat dla naszej Ojczyzny. Cieszymy się, że w naszej uczelni, już za rok będzie 7. kongres poświęcony tematowi: katolicy i prawda. Myślę, że ogromnie ważne jest to, że myśl nieustannie niejako ewoluuje, bo kiedy jest mowa o prawie wiemy dobrze, że służy ono człowiekowi wtedy, kiedy opiera się na prawdzie – powiedział o. dr Zdzisław Klafka CSsR.

Dwudniowe sympozjum organizowała WSKSiM przy współpracy z katedrą filozofii kultury KUL.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl