„Znaczenie chrztu Polski w dziejach ojczyzny” – konferencja w WSKSiM

W WSKSiM w Toruniu odbyła się konferencja naukowa nt. znaczenia Chrztu Polski w dziejach ojczyzny.

To element przygotowania do zbliżających się obchodów 1050. rocznicy przyjęcia przez Mieszka I chrztu i wprowadzenia naszej ojczyzny we wspólnotę chrześcijan.

Konferencje otworzył rektor WSKSiM o. dr Zdzisław Klafka.

– Pragniemy w sposób szczególnie uroczysty uczestniczyć w tej rocznicy, bo 50 lat temu władze państwowe naszego kraju wyrugowały Chrzest Polski z 1000 – letniej historii naszego narodu. Świętujemy, więc tę ważną rocznicę niczym rekompensatę za to, że 50 lat temu nie było dane polskiemu narodowi razem z całą rodziną Polaków świętować tego wydarzenia, które jest przecież fundamentem, tak naszej wiary w Chrystusa, jak i polskiej państwowości – powiedział o. dr Zdzisław Klafka CSsR.

Prof. dr hab. Krzysztof Ożóg z Uniwersytetu Jagiellońskiego w swoim referacie pokazał w jaki sposób Chrzest Mieszka I oraz jego poddanych stał się fundamentem Polski.

– Trudno bowiem znaleźć w dziejach narodu polskiego datę ważniejszą od roku 966 – tak napisał o tym Jan Paweł II w książce „Pamięć i tożsamość”. To jest jego refleksja, która też stanowi motto do moich refleksji. Mówiąc bowiem o chrzcie nie mamy na myśli tylko sakramentu chrześcijańskiej inicjacji przyjętego przez pierwszego historycznego władcę Polski, ale też wydarzenie, które było decydujące dla powstania narodu i dla ukształtowania się jego chrześcijańskiej tożsamości. W tym znaczeniu data Chrztu Polski jest datą przełomową. Polska, jako naród wychodzi wówczas z własnej dziejowej prehistorii i zaczyna istnieć historycznie – podkreślił prof. dr hab. Krzysztof Ożóg.

Swoje referaty przedstawili także: prof. dr. hab. Grzegorz Kucharczyk, docent Instytutu Historii PAN, dr hab. Paweł Skibiński z Instytutu Historycznego Warszawskiego.

Konferencje wraz z uczelnią zorganizował Zespół Programowy Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Patronat nad wydarzeniem objęli: prymas Polski ks. abp Wojciech Polak oraz ks. bp Andrzej Suski, ordynariusz diecezji toruńskiej.

Galeria:

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl