fot. flickr.com

Rozmowy związkowców ws. KW przełożone

Zaplanowane na dziś rozmowy związkowców z Kompanii Węglowej z zarządem spółki, przy udziale ministra energii, zostały przełożone na inny termin – wynika z informacji spółki i związków.

O zmianie terminu miały zdecydować wyłącznie sprawy organizacyjne. Nowy termin spotkania nie został jeszcze ustalony. Oczekiwane przez stronę społeczną rozmowy mają dotyczyć przyszłości firmy i toczącego się sporu płacowego.

Związkowcy czekają na to, jak zarząd ustosunkuje się do ich postulatów – mówi Bogusław Hutek Przewodniczący Solidarności w Kompani Węglowej.

– Rozmawiamy w trybie sporu zbiorowego, jeżeli chodzi o wynagrodzenia na ten rok. Zobaczymy jak zarząd do tego podejdzie. Ostatnio zaproponował podpisanie jakichś „średniówek” na trzy miesiące, my mówimy, że możemy podpisać na te cztery miesiące, ale pod pewnymi warunkami. Zobaczymy. Wolelibyśmy podpisać już na cały rok, ale pewnie nie będzie zgody. Może stanowiska się gdzieś spotkają i nie trzeba będzie wszczynać procedury mediatorów itd. – wskazuje Bogusław Hutek.

Górnicze związki obawiają się cięcia wynagrodzeń w Kompanii i domagają się potwierdzenia, że przeciętne wynagrodzenia w firmie nie będą w tym roku niższe od ubiegłorocznych. W tej sprawie wszczęli spór zbiorowy z pracodawcą.

Zarząd Kompanii zapowiedział wcześniej, że chce negocjować ze związkami nowy, bardziej elastyczny system wynagradzania, wiążący płace z wynikami spółki.

RIRM

drukuj