foto: sxc.hu

„Bogdanka” nie dostała koncesji wydobywczej na nowe złoża

Starają się o złoża od czterech lat, ale Ministerstwo Środowiska przyznaje pierwszeństwo firmie z zagranicy. Chodzi o kopalnię „Bogdanka”, której resort odmówił we wrześniu tego roku przydzielenia koncesji wydobywczej na złoża węgla pod Cycowem.

Ministerstwo tłumaczy, że rok temu przyznało koncesję na prace rozpoznawcze firmie z Australii. Jak mówi Grzegorz Gawroński, dyrektor biura zarządu firmy – polska spółka odwołuje się jednak od tej decyzji.

– Według nas pominięto tutaj fakt, że „Bogdanka” udokumentowała to złoże w oparciu o zakupioną informację geologiczną, sporządziła projekt zagospodarowania złoża i oba te dokumenty Ministerstwo Środowiska zatwierdziło. Chcę tutaj wskazać, że starania „Bogdanki” o koncesję wydobywczą czynione są już od 2010 r. Te złoża pod Cycowem umożliwiają przedłużenie życia kopalni, bo w oparciu o obecnie funkcjonującą koncesję możemy wydobywać do roku 2034. Najprawdopodobniej będziemy w stanie przedłużyć życie kopalni, natomiast gdybyśmy mogli rozszerzyć obszar wydobywczy, to w bardzo szybki sposób moglibyśmy również tam uruchomić ścianę – powiedział Grzegorz Gawroński.    

Spółka Lubelski Węgiel BOGDANKA S.A. to najnowocześniejsza i najbardziej efektywna kopalnia węgla kamiennego w Polsce oraz krajowy lider rynku producentów węgla energetycznego.

W III kwartale tego roku zanotowała produkcję węgla handlowego na poziomie prawie 2,4 mln ton, czyli o ponad 10 proc. wyższym niż w tym samym okresie rok wcześniej.

RIRM

drukuj