fot. flickr.com

W Warszawie odbędzie się dziś manifestacja przedstawicieli branży górniczo-energetycznej w obronie miejsc pracy

W Warszawie odbędzie się dziś manifestacja przedstawicieli branży górniczo-energetycznej w obronie miejsc pracy. Związkowcy z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych sprzeciwiają się przedstawionej przez rząd Polityce energetycznej Polski do 2049 r.

Według nich to cichy wyrok śmierci dla sektora wydobywczego. OPZZ oczekuje od rządu odrzucenia nowych celów klimatycznych UE

Na te problemy zwróciła uwagę także górnicza „Solidarność”, która nie włącza się dziś w protest, jednak nie wyklucza podjęcia podobnych działań w przyszłości.

Przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki „Solidarność”, Jarosław Grzesik wyjaśnił, że porozumienie podpisane w ub. tygodniu w Katowicach dotyczy wyłącznie węgla kamiennego i Śląska.

– Nie można nie zauważać, że problem dotyka również kopalnie węgla brunatnego, energetyków zatrudnionych w elektrowniach, które spalają węgiel kamienny i brunatny. Będziemy musieli się upomnieć o przyszłość i miejsca pracy dla pracowników z tych branż – powiedział Jarosław Grzesik.

Porozumienie między rządem a związkami zawodowymi dotyczyło zasad i tempa transformacji górnictwa.

Zgodnie z nim ostatnia kopalnia węgla kamiennego w Polsce ma zaprzestać wydobycia surowca w 2049 r. Do tego czasu górnictwo ma być subsydiowane przez państwo.

RIRM

drukuj