fot. wikipedia.org

„Wyklęci–Niezłomni. Przywróćmy pamięć naszym Bohaterom”

W pałacu prezydenckim podsekretarz stanu Wojciech Kolarski spotka się dziś z organizatorami akcji „Wyklęci–Niezłomni. Przywróćmy pamięć naszym Bohaterom”.

Przekażą oni petycję podpisaną przez ponad 80 tys. osób, która dotyczy zidentyfikowania i godnego upamiętnienia Bohaterów Polskiego Podziemia Niepodległościowego spoczywających w dołach śmierci na terenie Cmentarza Powązkowskiego.

Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski  mówi, że spotkanie będzie symboliczne.

Ta akcja będzie możliwością wspomnienia słów, które publicznie pan prezydent wypowiedział 27 września ubiegłego roku kierując list do uczestników i organizatorów uroczystości na Łączce. W nim zapewniał on, że to wydarzenie, czyli złożenie prochów 35 bohaterów jest pierwszym etapem, a nie zakończeniem akcji przywracania pamięci bohaterów, którzy spoczywają w dołach śmierci. Nie można spocząć do momentu, w którym wszyscy oni zostaną odnalezieni, zidentyfikowani i z należna czcią złożeni w godnym miejscu na Łączce – zaznacza Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Prace w „kwaterze Ł” prowadzi ekipa prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Dotychczas spośród blisko 200 szczątków wydobytych z dołów śmierci udało się zidentyfikować 40 bohaterów narodowych.

RIRM

drukuj