Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Obchodzimy dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Poznamy nazwiska kolejnych żołnierzy niezłomnych spoczywających w bezimiennych grobach.

Lista nazwisk na razie nie jest ujawniana, jednak oczekuje się informacji o odnalezieniu szczątków Danuty Siedzikówny ps. „Inka”. Wręczenie not identyfikacyjnych rodzinom ofiar terroru komunistycznego odbędzie się w pałacu prezydenckim.

Dr Dariusz Kucharski, historyk, podkreśla, że Żołnierze Wyklęci dali przyszłym pokoleniom nadzieję na odzyskanie prawdziwej niepodległości.

– Ich walka zakończyła się – jak wiemy – tragedią: osobistą oraz ich najbliższych. Byli przecież ścigani praktycznie do upadku komunizmu i obalenia tego kolonializmu sowieckiego na ziemiach polskich, w tym tzw. PRL-u. Dopiero od kilku lat zaczyna się odzyskiwać ich do świadomości społecznej. Dlatego chcemy to uczynić. A bohaterowie „Wyklęci” to bohaterowie, którzy stanęli właśnie w tym polskim panteonie bohaterskim. Byli wierni staropolskiej zasadzie: „Bóg, Honor i Ojczyzna”, która poszukiwana jest również przez ludzi młodych. Widzimy to po zaangażowaniu różnych środowisk młodzieżowych, studenckich w działalność organizacji obchodów – zapewnia historyk.

Wystawy, prelekcje historyczne oraz biegi „Tropem Wilczym” to tylko niektóre z inicjatyw organizowanych w Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Izba Pamięci Pułkownika Kuklińskiego w Warszawie, zaprezentuje dokumenty sądowe z Archiwum Akt Nowych. Będą to m.in. protokoły wykonania kary śmierci na gen. Auguście Emilu Fieldorfie „Nilu” i rotmistrzu Witoldzie Pileckim.

Filip Frąckowiak, kustosz Izby, wskazuje, że jest to znakomite źródło wiedzy o PRL – w szczególności o jej najgorszym okresie.

– O godz. 15.00 będzie wykład dr Agnieszki Pietrzak z Polskiej Akademii Nauk poświęcony represjonowaniu żołnierzy batalionów „Zośka” i „Parasol” w latach, uwaga: 1949 -1956, czyli nie bezpośrednio po objęciu władzy sowieckiej, ale już po – można powiedzieć – usankcjonowaniu władzy  komunistycznej na terytorium Polski – powiedział Filip Frąckowiak.

Święto Żołnierzy Wyklętych zostało ustanowione w 2011 roku z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w tym roku obchodzimy je po raz 5.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl