Pierwsze Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

Pierwsze w Polsce i na świecie Muzeum Żołnierzy Wyklętych powstaje w Ostrołęce. Muzeum powołano projektem uchwały Rady miasta na wniosek prezydenta Ostrołęki.

Poseł Arkadiusz Czartoryski powiedział, że miasto to jest stolicą regionu, który po II wojnie świtowej był niezwykle nasycony oddziałami partyzanckimi. Na tych terenach walczyło ok. 3,5 tyś żołnierzy. Muzeum jednak ma upamiętnić żołnierzy wyklętych z całej Polski.

– Chcemy upamiętnić wszystkie regiony Polski. To nie będzie muzeum Mazowsza czy regionu północno-wschodniego Mazowsza, ale znajdzie się tam miejsce dla wszystkich oddziałów m.in.  oddziału kpt. Henryka Flamego „Bartka”, czy Józefa Kurasia „Ogień” z Podhala, czy chociażby dla V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, żołnierzy „Zapory” dla całej Lubelszczyzny dla „Wołyniaka”. Dla wszystkich tych, którzy oparli się stalinowskiej, komunistycznej władzy i oddali życie za ojczyznę, innego wyjścia nie mieli, czekałyby ich tortury i zsyłka co najwyżej na Syberię albo w gorszej sytuacji rozstrzelanie – powiedział poseł Arkadiusz Czartoryski.

Teraz planowane jest przeprowadzenie modernizacji budynku. Muzeum będzie można zwiedzać najprawdopodobniej od 11 listopada.  Jednak już od dziś trwają parce nad wystawą merytoryczną.

– Przez cały ten czas działalności mamy wiele sygnałów jak również już udaje nam się zbierać rzeczy do tej pory niepublikowane, które się nie ukazały. Mamy również nagrania osób, uczestników tamtych wydarzeń. Także jakiś zasób już jest uzbierany, a cały czas płyną sygnały, że jeszcze sporo jest rzeczy, które do tej pory nie oglądały światła dziennego – dodaje Jacek Karczewski ze Stowarzyszenia Historii Ziemi ostrołęckiej.

Prowadzone są także rozmowy dotyczące powołania społecznej rady  programowej w której skład weszliby historycy. Dotychczas deklaracje współpracy złożyło już kilkanaście osób.

RIRM

Konferencja prasowa – Powstaje pierwsze muzeum Żołnierzy Wyklętych [oglądaj]

 

drukuj