fot. PAP/Leszek Szymański

MEN: przygotowano poradnik dla rodziców sześcio – i siedmiolatków

MEN opracował specjalny poradnik dla rodziców dzieci sześcioletnich oraz siedmioletnich. Szefowa resortu Anna Zalewska powiedziała, że ma to pomóc w organizacji i podjęciu decyzji.

Każdy poseł PiS otrzyma poradnik i będzie zobowiązany do zorganizowania kampanii informacyjnej w swoim powiecie. W materiałach rodzice mogą znaleźć odpowiedź czy dziecko jest gotowe pójść do szkoły w wieku 6 lat.

To dobra inicjatywa – MEN chce dotrzeć z informacją do rodziców – mówi poseł Marzena Machałek, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

– To jest bardzo dobry poradnik, bardzo przejrzysty. Tłumaczy też po kolei, jakie działania powinny być podejmowane zarówno przez rząd, jak i przez samorząd, jakie prawa ma rodzic, jeśli chodzi o podejmowanie decyzji (nie może być przymuszany do tego, by edukacja dziecka sześcioletniego odbywała się w szkole). Zachęcam do tego, żeby zaglądać też na stronę ministerialną. Będziemy także, jako posłowie Komisji Edukacji docierać do rodziców i przekazywać to, co się w tym poradniku znajduje. Poradnik ma hasło „Rodzice, macie wybór”, ale żeby wybierać trzeba wiedzieć, między czym się wybiera i mieć wiedzę na temat tego wyboru – zaznaczyła poseł Marzena Machałek.

Poradnik jest dostępny na stronie ministerstwa www.men.gov.pl/pdr. Na stronie resortu są także dostępne specjalne numery telefonów dla rodziców i opiekunów.

Przypomnijmy; Sejm zniósł obowiązek szkolny dla 6-latków i przedszkolny dla 5-latków. Dzieci będą obowiązkowo rozpoczynać naukę w wieku 7 lat, po rocznym obowiązkowym wychowaniu przedszkolnym. O posyłaniu młodszych dzieci do szkół będą decydować rodzice.

RIRM

drukuj