fot. PAP/EPA

Papież Franciszek: Jeżeli zatraci się wymiar służby, władza zmienia się w tyranię

Podczas spotkania z wiernymi na audiencji generalnej Ojciec św. Franciszek kontynuował cykl katechez poświęconych miłosierdziu w perspektywie biblijnej.

Papież mówił, że bogactwo i władza są tym, co może być dobre i użyteczne dla wspólnego dobra, pod warunkiem, że zostaną oddane na służbę ludzi, dopełniając wymogów sprawiedliwości i miłosierdzia. Ale kiedy, jak to się zbyt często zdarza są przeżywane jako przywilej, z egoizmem i arogancją zamieniają się w narzędzia korupcji i śmierci – mówił Papież.

Zaznaczył że Boże Miłosierdzie jest silniejsze niż grzech człowieka. Jego moc objawia się w przyjściu jedynego Syna Bożego na świat.

–  Jezus Chrystus jest prawdziwym królem, ale jego władza jest zupełnie inna. Jego tronem jest krzyż. Nie jest on królem, który zabija, lecz przeciwnie, daje życie. Jego wyjście ku wszystkim, a zwłaszcza ku najsłabszym, zwycięża samotność i przeznaczenie śmierci, do której prowadzi grzech. Jezus Chrystus poprzez bliskość, czułość i troskę prowadzi grzeszników w przestrzeń łaski i przebaczenia, a także miłosierdzia Bożego – podkreślił Ojciec Święty Franciszek.

Ojciec Św. pozdrowił też pielgrzymów. Następca św. Piotra skierował kilka słów do Polaków.

– Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Dziś na wielkopostnej drodze w Roku Miłosierdzia robimy rachunek sumienia i pytamy się, na ile na nasz sposób myślenia, wartościowania i działania wpływa pokusa nadużywania władzy albo korzystania z przywilejów. Patrzmy na Jezusa, który stał się posłusznym sługą Ojca oraz ludzi i uczmy się służyć wszystkim, którzy potrzebują naszej pomocy. Niech wam towarzyszy łaska i błogosławieństwo Pana – powiedział papież Franciszek.

Na zakończenie wierni wspólnie z Ojcem Św. odmówili modlitwę Ojcze Nasz.

RIRM

drukuj