fot. PAP/Wojciech Pacewicz

MEN dopracuje darmowe podręczniki

MEN dopracuje darmowe podręczniki wprowadzone przez poprzedni rząd. Ministerstwo szuka oszczędności, dlatego przygotowanie darmowego podręcznika może zlecić zewnętrznym firmom. Według informacji jednej ze stacji radiowych, w resorcie trwają prace nad odpowiednim rozwiązaniem.

Powody mają być dwa: możliwość szybszego wprowadzenia zmian w programie oraz szybsze opracowanie podręcznika przez zewnętrznych autorów.

Nie bez znaczenia są także kwestie finansowe. Na przygotowanie i wydruk darmowego podręcznika będzie można rozpisać przetarg. Konkurencja wydawnictw umożliwi obniżenie kosztów z  budżetu.

Chodzi o to, aby podręcznik był wysokiej jakości i nie kosztował budżetu zbyt dużo – mówi poseł Joanna Borowiak z sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

– Podręczniki darmowe, które były przygotowywane wcześniej, nie były najlepiej przygotowane. Wiem to jako nauczyciel, znam też opinie nauczycieli zwłaszcza klas I-III. Należy więc szukać rozwiązania, które będzie dobre zarówno od strony merytorycznej, czyli pozwoli na przygotowanie jak najlepszego podręcznika, ale także finansowej, abyśmy nie przepłacali za coś, za co można zapłacić mniej. Gdyby MEN przyjęło formę przetargową to na pewno takie obwarowanie pewnie będzie miało miejsce. Chodzi o to, żeby to był dobry podręcznik, ale także o to, żeby jak najszybciej mógł zostać oddany do użytku – wyjaśnia Joanna Borowiak.

Elementarz tylko dla I klasy szkoły podstawowej kosztował ponad 15 mln zł.

RIRM

drukuj