Oświatowa „Solidarność” przygląda się zmianom w edukacji

Oświatowa „Solidarność” przygląda się zapowiedzianym przez rząd zmianami zmianom w strukturze szkół, w tym likwidacji gimnazjów. W związku z tym wystosowała apel o wprowadzenie pakietu osłonowego dla zwalnianych nauczycieli.

W połowie września minister edukacji Anna Zalewska skierowała do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych dwa projekty: zupełnie nowej ustawy Prawo oświatowe oraz ustawy wprowadzającej Prawo oświatowe. Prawo oświatowe regulować ma kwestie związane z ustrojem szkolnym, czyli m.in. strukturą szkolnictwa.

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce w miejsce obecnie istniejących szkół wprowadzić: 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea ogólnokształcące, 5-letnie technika i dwustopniowe szkoły branżowe oraz stopniowo wygaszać gimnazja. Zmiany te miałyby rozpocząć się we wrześniu przyszłego roku. Budzą one jednak wiele znaków zapytania wśród oświatowej „Solidarności”.

 – Wprowadzenie nowego ustroju oświatowego w Polsce budzi bardzo nasz niepokój i nie tylko nasz, wszystkich pracowników oświaty, ponieważ nakładają się dwie bardzo negatywne zjawiska: niż demograficzny i likwidacja gimnazjów. I tu mamy najwięcej zastrzeżeń i propozycji do pani minister, a idąc dalej nawet do rządu – powiedział Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.

Ryszard Proksa mówił także, że oświatowa „Solidarność” ma zastrzeżenia co do finansowania zmian. Ministerstwo zapowiedziało, że odbędzie się to bez kosztów.

– Wiemy, że każda reforma kosztuje. Pani minister mówi, że jest to bezkosztowa reforma. Na pewno nie. Będzie ona kosztować nauczycieli i samorządy […]. Będziemy apelować do pani minister i rządu, by w okresie przejściowym zabezpieczyć jakieś środki, które nie spowodują tego, że nauczyciele zapłacą najwyższą cenę za reformę – powiedział Ryszard Proksa.

Rzecznik prasowy SKOiW MSZZ „Solidarność Wojciech Jaranowski wyjaśnił, że oświatowej „Solidarności” chodzi o przywrócenie nauczycielom prawa do przechodzenia na wcześniejsze emerytury, wydłużenie czasu stanu nieczynnego oraz wyższe odprawy.

– Chcemy rozmawiać nie tylko z panią minister, ale też z panią premier, na temat pakietu osłonowego – powiedział Wojciech Jaranowski, rzecznik prasowy Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania.

Oświatowa „Solidarność” szacuje, że w związku z planowaną reformą pracę może stracić około 36 tysięcy nauczycieli.  

 

 

TV Trwam News

 

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl