fot. twitter.com/MEN_GOV_PL

Nowy rok szkolny rozpoczyna 4,6 mln uczniów

Dla 4,6 mln uczniów z blisko 24 tys. szkół rozpoczyna się nowy rok szkolny 2019/2020. Dla blisko 384,9 tys. uczniów zaczynających naukę w pierwszych klasach szkół podstawowych po raz pierwszy zabrzmi dzwonek szkolny.

Jak podaje MEN, w roku szkolnym 2019/2020 w szkołach podstawowych będzie uczyć się ponad 3 mln uczniów, a w szkołach ponadpodstawowych ok. 1,5 mln uczniów: w liceach ogólnokształcących – 643,5 tys., w technikach – 659,9 tys., w szkołach branżowych I stopnia – 199,9 tys. uczniów.

W związku z reformą edukacji w pierwszych klasach szkół średnich będzie w tym roku więcej uczniów niż w latach ubiegłych – tzw. podwójny rocznik, czyli ostatni rocznik absolwentów gimnazjów i pierwszy rocznik absolwentów 8-letnich szkół podstawowych. W pierwszych klasach liceów uczyć się będzie 333,3 tys. uczniów, w pierwszych klasach techników – 299 tys. uczniów, a w pierwszych klasach szkół branżowych pierwszego stopnia – 109,7 tys. uczniów.

W szkołach policealnych nowy rok szkolny rozpocznie ok. 220 tys. słuchaczy, a w szkołach dla dorosłych (podstawowych i liceach) ok. 142 tys. słuchaczy.

2 września to również pierwszy dzień zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla około 1,4 mln dzieci w wieku 3-6 lat w ponad 22 tys. przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych formach wychowania przedszkolnego.

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski weźmie udział w poniedziałek w Ogólnopolskiej Inauguracji Roku Szkolnego 2019/2020 w Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem w woj. podlaskim. Podczas uroczystości, minister edukacji dokona otwarcia nowo wybudowanego budynku szkoły, wręczy legitymacje szkolne uczniom klas pierwszych. Minister odwiedzi również Mobilne Centrum Edukacyjne, w którym uczniowie będą mogli zobaczyć, w jaki sposób nowoczesne technologie wykorzystywane są w edukacji.

Następnie minister Piontkowski weźmie udział w rozpoczęciu nowego roku szkolnego w Zespole Szkół Samorządowych w Jedwabnem.

Sekretarz stanu w MEN Marzena Machałek będzie uczestniczyć w dwóch uroczystych rozpoczęciach roku szkolnego w województwie dolnośląskim: w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Bolesławcu i w Dolnośląskim Zespole Szkół w Biedrzychowicach.

Sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. wspierania wychowawczej funkcji szkoły Iwona Michałek weźmie udział w inauguracji roku szkolnego 2019/2020w Szkole Podstawowej nr 15 w Toruniu oraz w Szkole Podstawowej nr 35 w Toruniu.

Podsekretarz Stanu w MEN Maciej Kopeć będzie uczestniczył w wojewódzkiej inauguracji roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 6 w Świnoujściu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl