Dzień Edukacji Narodowej

Dziś obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. To święto uczniów i nauczycieli, które upamiętnia powołanie Komisji Edukacji Narodowej przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Każdego roku dzień Edukacji Narodowej to okazja do świętowania, ale też sposobność do pochylenia się nad kondycją polskiego szkolnictwa.

Tegoroczne święto obchodzimy w szczególnych okolicznościach – od niemal półtora miesiąca oświata funkcjonuje w nowych warunkach, po dużej reformie, której głównym elementem była likwidacja gimnazjów.

Rząd argumentuje, że w dłuższej perspektywie polepszy to jakość kształcenia. Przywracane jest także szkolnictwo zawodowe poprzez powołanie szkół branżowych.

Nasz system edukacji ma się lepiej niż dotychczas, reforma działa. Oczywiście przed nami jeszcze ogrom pracy, ale jesteśmy na dobrej drodze – mówi poseł Iwona Michałek z sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

– Samorządy bardzo dobrze do tego podeszły. Sieć została bez problemu ustalona w samorządach. Jestem z Torunia – w Toruniu żaden nauczyciel nie stracił pracy z powodu reformy. Jak rozmawiam z innymi posłami, to u nich było podobnie. Szkoły pracują dobrze. Wszystko jest jak należy. W trakcie pewnie będą jeszcze wychodziły różne drobne sprawy, które trzeba będzie na bieżąco naprawiać, ale przy każdej reformie tak jest. Szczerze mówiąc, jesteśmy pozytywnie zaskoczeni, w jaki dobry sposób ta reforma przechodzi – ocenia Iwona Michałek.

W poniedziałek minister edukacji Anna Zalewska wręczy odznaczenia i medale osobom zasłużonym dla oświaty i wychowania.

Co roku też z okazji Dnia Edukacji Narodowej wybierany jest Nauczyciel Roku.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj