Ponad 200 tys. osób podpisało się już pod akcją #ZatrzymajAborcję

W ciągu pięciu tygodni pod projektem ustawy, który wykreśla przesłankę eugeniczną podpisało się 200 tys. osób. Aby zgłosić projekt do Sejmu jako inicjatywę obywatelską, trzeba zebrać co najmniej 100 tys. podpisów.

Inicjatorem akcji jest fundacja Życie i Rodzina. Obywatelski projekt ma na celu ochronę życia chorych, nienarodzonych dzieci. Obecnie prawo w Polsce dopuszcza tzw. aborcję w trzech przypadkach: gdy według medyków ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety, gdy kobieta została zgwałcona, bądź właśnie gdy lekarze uznają, że dziecko jest chore.

Jacek Januszewski z Fundacji Życie i Rodzina odnosząc się do liczby zebranych podpisów powiedział, że jest to niebywały sukces.

– Mamy nadzieje, że tych podpisów będzie tak dużo, że sama ta liczba będzie wystarczającym argumentem, żeby ustawa przeszła. Po pięciu tygodniach mamy 200 tys. Nie chce prorokować, ile tych podpisów będzie. Myślę, że liczba powyżej pół miliona jest, jak najbardziej osiągalna, więc wynik może być większy niż w dotychczasowych inicjatywach antyaborcyjnych – mówi Jacek Januszewski.

Inicjatywę wspierają także Polacy mieszkający za granicą. Do komitetu trafiają podpisy m.in. z Ameryki, Niemiec czy Irlandii.

Wzór karty można naleźć na stronie zatrzymajaborcje.pl. http://zatrzymajaborcje.pl/ Podpisy należy wysłać do połowy listopada. Pod koniec przyszłego miesiąca trafią one do Sejmu.

Obywatelski projekt popierają także przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Prezydent Polski Andrzej Duda zapowiedział że złoży swój podpis pod projektem przede wszystkim, aby wykluczyć prawo do zabijania dzieci z zespołem Downa.

RIRM

drukuj