fot. flickr.com

Eurostat: Spada ubóstwo wśród polskich dzieci

Spada ubóstwo wśród polskich dzieci. Z danych Eurostatu wynika, że w 2017 r. zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym było w Polsce 17,9 proc. dzieci; w porównaniu z danymi z ub.r. to spadek o 6,3 proc.

W 2016 r. w Polsce niemal 24,2 proc. dzieci było zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym w ubiegłym roku odsetek ten zmalał do 17,9 proc.

Polski wynik jest lepszy niż odnotowała Francja, Belgia czy Szwecja. Bardzo podobny do polskiego, ale nieco wyższy rezultat – 18 proc. zagrożonych ubóstwem dzieci odnotowali Niemcy.

Minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zauważyła, że lepsza sytuacja materialna polskich dzieci to efekt m.in. programu Rodzina 500 plus.

– Żaden z innych krajów nie poradził sobie w tak szybkim tempie, tak efektywnie z ograniczeniem ubóstwa. To pokazuje, że głównie program Rodzina 500 plus wywarł taki istotny wpływ na organicznie ubóstwa. Myślę, że wytrącamy tymi danymi europejskimi już dzisiaj wszystkim oponentom programu Rodzina 500 plus argumenty z rąk. Widać jego efektywność, widać jego skuteczność, widać po naszych danych jak rodziny umiejętnie sobie z nim radzą – podkreśliła minister Elżbieta Rafalska.

Liczba dzieci zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem spadła także w Rumunii. Tam zanotowano spadek aż o 7,5 punktu procentowego. Mimo tego Rumunia to kraj, gdzie wciąż najwięcej dzieci zagrożonych jest ubóstwem i wykluczeniem w całej Unii Europejskiej.

RIRM

drukuj