fot. PAP/Jakub Kamiński

Premier M. Morawiecki podczas wideokonferencji z wojewodami: Proszę o postawienie w stan gotowości wszystkich służb

Premier Mateusz Morawiecki prosi o postawienie w stan gotowości wszystkich służb. Szef polskiego rządu przeprowadził wideokonferencję z wojewodami, aby zapoznać się z sytuacją w regionach, które dotknęły gwałtowne zjawiska atmosferyczne.

Silne opady deszczu spowodowały podtopienia na południu kraju. Lokalnie spadło ponad 100 proc. miesięcznej normy opadów deszczu. Jeszcze dziś do Małopolski uda się dziś premier Mateusz Morawiecki.

– Słyszymy z IMGW, że najbliższe 24 godziny mogą być groźne, więc proszę o postawienie w stan gotowości wszystkich służb, o przesunięcie służb z innych części województwa tak, żeby była dostępność pomocy mieszkańcom. Musimy mieć pewność, przekonanie, że sytuacja jest pod kontrolą, że integracja działań między poszczególnymi służbami jest wykonywana we właściwy sposób. To jest Państwa – wojewodów – obowiązek – podkreślił premier.

W województwie małopolskim, śląskim i podkarpackim obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia hydrologicznego. Alert drugiego stopnia wydano dla Dolnego Śląska, Opolszczyzny oraz województw świętokrzyskiego i lubelskiego.

IMGW informuje, że strefa intensywniejszych opadów przemiesza się na zachód. Większych opadów można spodziewać się w rejonie Podhala i Podbeskidzia. Opady powrócą jedna na wschód kraju. Sytuacja ma się uspokoić w piątek.

RIRM

drukuj