fot. PAP/Marcin Obara

Szef resortu zdrowia przedstawił informację o zmianach w planie finansowym NFZ

Dodatkowe 4 miliardy złotych w zmienionym planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia trafią m.in. na zwiększenie wyceny świadczeń szpitalnych, rehabilitację i wzrost płac.

O planach poinformował w środę Łukasz Szumowski, minister zdrowia. Projekt zmian planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2019 rok w ubiegłym tygodniu pozytywnie zaopiniowała sejmowa Komisja Zdrowia.

Łukasz Szumowski poinformował, że wycena świadczeń szpitalnych zwiększy się o około 3 proc. Z kolei rehabilitacja nawet o 10 proc, a psychiatria – o co najmniej 5 proc. Szef resortu zdrowia wskazał, że te obszary były przez lata zaniedbywane.

– Są obszary, które przez lata były zaniedbywane w regulacjach, co skutkuje dzisiaj konsekwencjami. Takimi obszarami jest psychiatria i leczenie uzależnień. Chcielibyśmy, aby te kwoty były wyższe. Ważna jest także rehabilitacja, która obejmuje osoby po urazach, niepełnosprawnych, a także osoby po udarach – wskazał Łukasz Szumowski.

Ministerstwo Zdrowia zgodziło się też na odmrożenie kwoty bazowej w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu. To oznacza, że od lipca minimalna średnia płaca pracowników medycznych wzrośnie z 3900 zł do 4200 zł. Wzrost obejmie tych najmniej zarabiających.

RIRM

drukuj