[TYLKO U NAS] K. Jurgiel: Należy podjąć działania, by w polityce spójności UE uwzględnić Program Rozwoju Polski Wschodniej

W 2005 roku wpisaliśmy do programów operacyjnych UE Program Rozwoju Polski Wschodniej. Trwają negocjacje dotyczące nowej polityki spójności. Należy podjąć działania, aby taki program miał miejsce w latach 2021-27 – powiedział w środowych „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja były minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

26 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Jedną z kluczowych spraw, którą powinni zająć się polscy politycy, jest kwestia rolnictwa. Kluczowym projektem jest tu Program Rozwoju dla Polski Wschodniej.

– W 2005 roku wpisaliśmy do programów operacyjnych UE Program Rozwoju Polski Wschodniej. Na nasz wniosek Komisja Europejska zatwierdziła taki program. Jego celem było przyspieszenie rozwoju Polski Wschodniej. Trwają negocjacje dotyczące nowej polityki spójności. Należy podjąć działania, aby taki program miał miejsce w latach 2021-27 – wskazał Krzysztof Jurgiel.

Środki te mają być kierowane przede wszystkim na obszary małych i średnich miast. Dotyczyć mają w dużej mierze infrastruktury.

– To obszary infrastruktury, w szczególności drogowej i kolejowej, w tym kolei aglomeracyjnych. Potrzebne są też terminale rozładunkowe i centra logistyczne. Pieniądze miałyby być kierowane do małych i średnich miast – podkreślił były minister rolnictwa.

– Następna sprawa to zwiększenie poziomu wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnej Polski Wschodniej. Musimy dokończyć realizację projektu szerokopasmowego internetu – dodał gość „Aktualności dnia”.

To jednak nie jedyne inwestycje.

– Ważna jest też sieć elektro-energetyczna. Są linie, które wymagają modernizacji czy wymiany. Należy też wesprzeć renowację zabytków, które niszczeją w związku z brakiem pieniędzy na ich odnowę – zaznaczył polityk.

Całość rozmowy z posłem Krzysztofem Jurgielem w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl