fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] J. Emilewicz: Bon turystyczny to bardzo mała uciążliwość administracyjna

Większość z tych, którzy są uprawnieni do korzystania z bonu, a zatem: rodzice dzieci do 18. roku życia, prawni opiekunowie i opieka zastępcza – wszyscy opiekunowie dzieci do 18. roku życia mają prawo do uzyskania bonu w wysokości 500 zł. Kiedy mówimy o dzieciach z niepełnosprawnością składamy proste, dodatkowe oświadczenie i uzyskujemy prawo do dodatkowych 500 zł – powiedziała Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju, w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Od 1 sierpnia można składać wnioski o bon turystyczny. Szczegóły uzyskania bonu omówiła Jadwiga Emilewicz.

– Aby uzyskanie bonu turystycznego było możliwe, trzeba być zarejestrowanym na portalu usług elektronicznych ZUS-u. Tam w zakładce  „bon turystyczny” zostaje wygenerowana elektroniczna portmonetka; to jest de facto numer, pod którym kryje się 500 zł. Tym numerem od 1 sierpnia będzie można płacić za usługi noclegowe operatorom turystycznym albo organizacjom pożytku publicznego, które organizują wypoczynek dla dzieci i młodzieży. Obozy harcerskie, kolonie i obozy sportowe, to także te miejsca, w których możemy płacić bonem turystycznym. Nie musimy płacić od razu całości, możemy wypłacać tyle, ile potrzebujemy w danym momencie – tłumaczyła wicepremier.

Minister rozwoju odniosła się także do sytuacji w sektorze turystycznym.

– COVID-19 najbardziej dotkliwie obszedł się z branżą turystyczną, zarówno turystyką krajową, jak i zagraniczną. Trzy największe biura turystyczne, które organizują wypoczynek zagranicą, z którymi jesteśmy w stałym kontakcie mówiły jasno, że w ubiegłym roku statystycznie przeprowadzały w lipcu 300 lotów czarterowych, a w tym roku jest to niespełna 30. Wychodzenie ze skutków pandemii zajmie tej branży na pewno dużo więcej czasu, tym bardziej, że nie mamy ciągle jeszcze skutecznej terapii, która pozwalałby nam się mierzyć z koronawirusem – zaznaczyła polityk.

Gość Radia Maryja odniosła się także do kwestii Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

– Przypomnimy, że to jest 6 mld, które dystrybuowane jest zgodnie z algorytmem. Jest wyliczona pula środków; nie mniej niż 500 tys. i nie więcej niż 93 miliony zł, a kwota liczona jest według parytetu inwestycyjnego. Jedynym warunkiem, aby pozyskać te środki jest to, że mają być one wydane na inwestycje. Dodatkowo do tych 6 mld premier na Radzie Ministrów dołożył drugie sześć, które będą rozdysponowane przez szefa rządu na konkretne inwestycje proponowane przez samorządy. O te dodatkowe 6 mld mogą ubiegać się samorządy wojewódzkie – powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Całą rozmowę z wicepremier Jadwigą Emilewicz w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [TUTAJ].

Radiomaryja.pl

drukuj