fot. twitter.com/PremierRP

Premier M. Morawiecki w Atlantic Council: Polska pełni ważną rolę w łączeniu USA i UE

Premier Mateusz Morawiecki w piątkowej rozmowie online w think tanku Atlantic Council zapewniał, że Polska pełni ważną rolę w łączeniu USA i UE. Mówił też, że polskie władze chcą minimalizować zagrożenie epidemiczne przy jednoczesnym dbaniu o gospodarkę.

Rozmowa z Mateuszem Morawieckim w waszyngtońskim think tanku miała tytuł „Odpowiedź Polski na COVID-19 i strategie dla Europy po kryzysie”.

„Robimy wszystko, by zagrożenie pandemią było możliwie kontrolowane. Równocześnie bierzemy pod uwagę wszystkie gospodarcze konsekwencje” powiedział polski premier.

Mateusz Morawiecki zauważył, że biorąc pod uwagę te dwa aspekty „szybka reakcja” polskich władz pozwoliła na „relatywnie szybkie ponowne otwarcie różnych sektorów naszej gospodarki”.

„Nasze gospodarcze wskaźniki z połowy maja, czerwca i lipca zaskakują na plus” – oznajmił szef polskiego rządu, wskazując na dane dotyczące produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej.

Powołując się dane Komisji Europejskiej oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), powiedział, że spowodowana epidemią recesja będzie w Polsce najmniej dotkliwa spośród wszystkich państw UE. Ocenił także, że nad Wisłą „wzrost bezrobocia jest jednym z najmniejszych w Europie”.

Udało nam się zachować nasze miejsca pracy w trakcie najtrudniejszych czterech miesięcy pandemii, a teraz widzę nadchodzące (gospodarcze) odbicie” – oświadczył.

Polski premier mówiąc o stosunkach transatlantyckich oznajmił, że „wszyscy widzimy, że jesteśmy na krawędzi nowej ery i musimy wzmocnić relacje”. Polska, będąc równocześnie „bardzo proeuropejska” i „bardzo proamerykańska”, jest „niezwykle ważna” w łączeniu UE i USA – dodał.

Warszawa – zdaniem Morawieckiego – może pomóc przezwyciężyć podziały, „tłumacząc europejskie lęki, oczekiwania i obserwacje na >>język amerykański<< i w drugą stronę”.

Mamy setki amerykańskich przedsiębiorców wchodzących do Polski, robiących w Polsce biznesy, ale także traktujących ją jako bramę do UE, rynku dla 450 milionów osób (…)” – powiedział.

Premier przekonywał, że reelekcja prezydenta Andrzeja Dudy zapewni Polsce „stabilizację polityczną co najmniej na najbliższe trzy i pół roku”, co w jego ocenie jest ważne przy decyzjach zagranicznych inwestorów. Wśród priorytetów nowej kadencji Dudy wskazał na wydatki inwestycyjne, rozwój infrastruktury i nowych technologii oraz wzmocnienie obecności NATO w Polsce.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl