fot. PAP

Szanse na zniesienie wiz do USA coraz mniejsze

Nikną szanse na zniesienie wiz. John Boehner, przywódca Republikanów w Izbie Reprezentantów oświadczył, że nie będzie negocjacji z Senatem ws. reformy prawa imigracyjnego.

Chodzi o przyjętą już w czerwcu przez Senat ustawę umożliwiającą nielegalnym imigrantom zalegalizowanie pobytu, a następnie uzyskanie obywatelstwa. Z drugiej strony reforma ma naprawić system legalnej imigracji, tak by w przyszłości przyjmować do USA tylko obcokrajowców o odpowiednich kwalifikacjach.

Reforma przewiduje też uszczelnienie granicy z Meksykiem oraz większe kontrole i kary wobec firm, które zatrudniają ludzi „na czarno”. W ustawie znajdowały się też zapisy, które mogły umożliwić zniesienie wiz dla Polaków.

Karol Karski, były wiceminister spraw zagranicznych zwraca uwagę na opieszałość polskiego rządu w tej kwestii. Należałoby zapytać się prezydenta Obamy: co obiecywał Polakom w sprawie wiz?

– Ustawienie nas w jednym szeregu z wieloma innymi państwami – często o nieco innej historii, o wiele gorszych kontaktach ze Stanami Zjednoczonymi niż my – pokazuje, że traktowanie naszego państwa i traktowanie Polaków nie jest właściwe. To z jednej strony jest oczywiście stosunek USA do nas, a z drugiej brak woli po stronie rządu polskiego, całego stawiania tej sprawy na wokandzie stosunków stron. Wydaje się, że polskie Ministerstwo Spaw Zagranicznych jakiś czas temu z o wiele mniejszym naciskiem sygnalizuje te sprawy stronie amerykańskiej i wydaje się, że te obietnice – także przecież swego czasu słowo dane przez prezydenta Obamę – nie mają żadnej wartości – ocenia Karol Karski.

RIRM

drukuj