fot. PAP/DPA

Turcja kontynuuje współpracę wojskową z USA

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan zapowiedział kontynuację współpracy wojskowej ze Stanami Zjednoczonymi w Syrii.

Ostatnia eskalacja walk w północno-zachodniej Syrii to największe starcia od września ubiegłego roku, gdy Rosja i Turcja zawarły porozumienie o utworzeniu w Idlibie strefy zdemilitaryzowanej. W wyniku walk zginęło ponad 820 cywilów, a około 400 tysięcy ludzi musiało opuścić swoje domy. O tej sytuacji prezydent Turcji rozmawiał z prezydentem Donaldem Trumpem. Przywódcy spotkali się w kuluarach 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Po powrocie z Nowego Jorku Erdogan zapewnił, że wysiłki na rzecz stworzenia strefy zdemilitaryzowanej w syryjskiej prowincji Idlib, przy granicy z Syrią, będą kontynuowane zgodnie z planem. Turecki przywódca poinformował, że USA i Turcja rozpoczęły już patrolowanie z powietrza całego obszaru pogranicza syryjsko-tureckiego, gdzie znajduje się zaplanowana strefa. Zarazem Recep Tayyip Erdoğan skrytykował Stany Zjednoczone za to, że prowadzą „grę na zwłokę” – informuje turecka telewizja informacyjna. W ocenie Erdogana, Amerykanie starają się chronić kurdyjską milicję z Ludowych Jednostek Samoobrony w Syrii, którą Turcja chciałaby bezwarunkowo wyprzeć z tego obszaru i odsunąć jak najdalej od własnej granicy. Erdogan ostrzegł, że jeśli w tej sprawie nie zostanie odnotowany postęp, Ankara „może zdecydować się na działania jednostronne”. Prezydent Erdogan rozmawiał z amerykańskim przywódcą także o zakupie systemów obrony powietrznej Patriot.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl