Bydgoszcz: Uczczono 80. rocznicę powołania Służby Zwycięstwu Polski

Złożeniem kwiatów pod tablicą na gmachu Urzędu Wojewódzkiego, poświęconą pamięci bohaterów cywilnej walki o niepodległość ojczyny, uczczono 80. rocznicę powołania Służby Zwycięstwu Polski, stanowiącej zalążek Polskiego Państwa Podziemnego.

Wrzesień jakże to polski miesiąc, jak chyba żaden związany z losami naszej ojczyzny, z losami naszych rodzin. We wrześniu obchodzimy dwie bolesne rocznice – napaści niemieckiej i sowieckiej, ale obchodzimy też rocznicę utworzenia Polskiego Państw Podziemnego, tego jedynego w swoim rodzaju fenomenu, oporu wobec okupanta. (…) Dziś w 80. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego chylimy czoła przed naszym rodakami, którzy nie wahali się ani chwili, aby przeciwstawić się złu” – powiedział w czasie uroczystości wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Wojewoda podkreślił, że złożenie kwiatów jest m.in. „oddaniem honoru działaczom Delegatury Rządu RP, która miała być forpocztą niepodległej Rzeczpospolitej, po ustaniu działań wojennych”.

Ziarno wtedy zasiane wzrosło i dało plon w postaci 1980 roku i 1989 roku, kiedy to Polacy jednoznacznie wybrali swoją przyszłość w demokratycznym kraju” – dodał Mikołaj Bogdanowicz.

Kwiaty pod tablicą złożyli przedstawiciele rodzin bohaterów walki o niepodległość, władz, instytucji, organizacji i służb mundurowych.

Po złożeniu kwiatów w sali konferencyjnej urzędu wojewódzkiego odbył się recital z udziałem mezzosopranistki Anny Baran i Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy, a rocznicowy wykład wygłosił dr Przemysław Wójtowicz z Instytutu Pamięci Narodowej. W sali można było oglądać wystawę „Polska Walcząca”.

Tablica umieszczona przez trzema laty na gmachu urzędu wojewódzkiego poświęcona jest pamięci bohaterów cywilnej walki o niepodległość ojczyny. Przypomina o 12 osobach zaangażowanych w działalność Okręgowej Delegatury Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na Pomorze, m.in. delegata okręgowego z siedzibą w Warszawie Antoniego Antczaka ps. „Dyrektor” (1890-1952), szefa ekspozytury z siedzibą w Toruniu Franciszka Rochowiaka ps. „Zaklicki” (1909-44) i szefa wydziału bezpieczeństwa z siedzibą w Bydgoszczy Bolesław Lipskiego ps. „Bartel” (1890-1945).

Na terenie obecnego województwa kujawsko-pomorskiego aparat cywilny Polski Walczącej działał w ramach Okręgowej Delegatury Rządu RP na Pomorze. Delegat okręgowy miał siedzibę w Warszawie, a ekspozytura urzędu delegata mieściła się w Toruniu. Początki organizacji tych struktur sięgają pierwszej połowy 1941 r. W okręgowych delegaturach i jej terenowych strukturach starano się odtwarzać wydziały funkcjonujące przed wojną w urzędach wojewódzkich.

Jesienią 1942 r. zaczęto organizować Wydział Bezpieczeństwa w Bydgoszczy. Był on odpowiedzialny za przygotowanie administracji rządowej w terenie na okres po przejmowaniu władzy z po pokonaniu okupanta. W pomorskiej ekspozyturze urzędu delegata działały jeszcze wydziały: administracji, samorządowy i rolnictwa.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl