PAP/Mateusz Marek

J. Emilewicz: Drogi i transport to krwioobieg gospodarki

Drogi i transport to jest krwioobieg gospodarki – mówiła w piątek w Poznaniu Jadwiga Emilewicz. Minister przedsiębiorczości i technologii wzięła udział w podpisaniu 29 umów na prawie 24 mln zł na realizację projektów w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.

Fundusz Dróg Samorządowych (FDS) ma na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego i parametrów technicznych lokalnej sieci drogowej, a także poprawę oraz zwiększenie atrakcyjności i dostępności terenów inwestycyjnych. Rozwój lokalnej infrastruktury drogowej stanowi przy tym działanie komplementarne do inicjatyw podejmowanych na szczeblu krajowym w odniesieniu do budowy systemu autostrad i dróg ekspresowych.

W piątek w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu podpisano 29 umów na łączną kwotę prawie 24 mln zł dofinansowania na realizację projektów w ramach FDS. Umowy na realizację inwestycji podpisały m.in. gminy: Mieścisko, Krajenka, Szamocin, Wolsztyn, Drawsko, Sieraków, Trzcianka, Margonin, Śmigiel, Blizanów, Swarzędz, Czerwonak, Pobiedziska, Kleszczewo oraz Zaniemyśl.

Obecna na uroczystości minister przedsiębiorczości i technologii podkreśliła, że „z perspektywy zrównoważonego rozwoju, z perspektywy dostarczania instrumentów rozwojowych – inwestycje w drogi, te najbardziej lokalne, są tymi najtrudniejszymi do zrealizowania”.

„Tego typu inwestycje nie są do udźwignięcia budżetowego dla samych samorządów. Ponadto, degradacja tej infrastruktury może sprawić, że długoterminowo będzie nam trudno zachęcać mieszkańców do tego, aby pozostawali w miejscu swojego urodzenia, a po drugie – zachęcać inwestorów, aby chcieli przyjeżdżać nie tylko do tych miejsc wybieranych od 25 lat jako pierwsze miejsce do lokowania tam inwestycji” – tłumaczyła.

Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że „drogi i transport to jest krwioobieg gospodarki, to jest krwioobieg społeczny”. Dodała, że rozwój sieci dróg i kolei to „dwie najważniejsze, powiedzielibyśmy, przegródki w finansowaniu projektów rozwojowych w ciągu najbliższych lat”.

Szefowa MPiT przypomniała, że pierwszy rok funkcjonowania FDS był trudny.

„Pierwszą trudnością było oczywiście wyasygnowanie środków, ale drugą było znalezienie gotowych projektów” – mówiła.

„Apetyt był bardzo duży, pierwszych wniosków było bardzo dużo, ale potem okazywało się, że wnioski są puste, ponieważ nie są gotowe projektowo na tyle, aby rozpocząć ich realizację. Wielkopolska jest liderem stawki jeżeli chodzi o dobre i gotowe do realizacji projekty” – zaznaczyła.

W trakcie piątkowej uroczystości w WUW w Poznaniu podkreślono, że w ramach listy rekomendowanej przez wojewodę wielkopolskiego w całym województwie zostanie zrealizowanych 56 zadań powiatowych oraz 131 zadań gminnych na łączną kwotę dofinansowania 288 mln 32 tys. 438 zł. Wskazano, że pierwotna kwota dofinasowania została zwiększona przez premiera Mateusza Morawieckiego o 16 mln zł, podkreślając znaczenie strategiczne dla wyznaczonych inwestycji.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl