fot. PAP/Andrzej Grygiel

J. Emilewicz: kraje naszego regionu mają ogromny wpływ na rozwój całej Europy

Region Europy Centralnej ma dziś ogromny wpływ na rozwój całego kontynentu, a jeszcze kilkadziesiąt lat temu zmagał się z wieloma problemami – mówiła w środę w Londynie brytyjskim i środkowo-europejskim inwestorom minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

„Europa Środkowa stała się jest dobrym centrum eksportu, badań i rozwoju z szybko rozwijającymi się krajowymi rynkami. Bank Światowy szacuje, że w tym roku wzrost PKB w tym regionie wyniesie prawie 4 proc., w Polsce prawie 5 proc.” – podkreśliła, cytowana w środowym, komunikacie minister przedsiębiorczości i technologii, która otworzyła w środę londyńskie Forum Inwestycyjne Wielka Brytania–Europa Środkowa.

Przypomniała, że ten wynik sytuuje nasz kraj na drugim miejscu w Europie i na trzecim w OECD.

Jadwiga Emilewicz, która na Forum poświęconym zacieśnianiu współpracy inwestycyjnej reprezentowała zarówno Polskę, jak i cały region Europy Centralnej podkreśliła, że w dzisiejszych czasach „narody Europy Środkowej są jednymi z najbardziej optymistycznych na kontynencie”.

Zaznaczyła, współpraca w nowoczesnej gospodarce, przy rosnącej cyfryzacji i automatyzacji, jest istotna, bo „skala ma większe znaczenie niż kiedykolwiek”.

„Konkurujemy w przyjazny sposób, próbując stworzyć najlepsze warunki do inwestowania dla firm – zarówno MŚP, start-upów jak i dużych międzynarodowych korporacji” – wskazała.

Dodała, że kraje naszego regionu chcą dobrze funkcjonującego jednolitego rynku, na którym przedsiębiorstwa „mogą angażować się bez obawy o nieuzasadniony protekcjonizm czy bariery”.

Dodała, że w perspektywie globalnej docieramy do partnerów spoza Europy, do innowacyjnych gospodarek Azji Wschodniej i Bliskiego Wschodu.

„Współpraca z firmami brytyjskimi na tych rynkach będzie kluczowym czynnikiem zwiększającym ich sukces” – oceniła.

Tegoroczne Forum, którego celem było przyciągnięcie brytyjskich inwestorów do innowacyjnych sektorów gospodarek naszego regionu oraz zainteresowanie ich udziałem w dużych regionalnych projektach infrastrukturalnych, zorganizowała ambasada Polski w Wielkiej Brytanii we współpracy z ambasadami krajów Europy Środkowej.

PAP/RIRM

drukuj