fot. PAP/Marcin Obara

J. Emilewicz: 200 mln zł na niskoemisyjne technologie ogrzewania domów

Przeznaczamy 200 mln zł na opracowanie niskoemisyjnych systemów ogrzewania domów – zapowiedziała w piątek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, ogłaszając na konferencji prasowej uruchomienie kolejnego konkursu w ramach tzw. szybkiej ścieżki dla MŚP.

O pieniądze w ramach programu Inteligentny Rozwój mogą ubiegać się firmy i naukowcy, którzy zdecydują się na opracowanie i wdrożenie urządzeń oraz innowacyjnych systemów grzewczych, przyczyniających się do poprawy jakości powietrza.

„Uruchamiamy właśnie program w ramach tzw. szybkiej ścieżki ściśle konsultowaliśmy z przedstawicielami branży kotlarskiej” – powiedziała szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii.

Zaznaczyła, że dzięki finansowemu wsparciu wiele firm, m.in. te, które produkowały „kopciuchy”, zacznie oferować „ekologiczne źródła ciepła, przyjazne dla środowiska”. Mogą to być – jak wskazała – np. pompy ciepła lub kotły na biomasę, fotowoltaikę.

Nowy program tzw. szybkiej ścieżki to wspólna inicjatywa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Wnioski w konkursie można składać od 9 grudnia do końca marca 2020 r., a pierwsze produkty – jak stwierdziła Jadwiga Emilewicz – powinny pojawić się na rynku już pod koniec 2020 roku.

Podkreśliła, że uruchomienie na dużą skalę alternatywnych źródeł ciepła będzie jednym z elementów transformacji energetycznej, którą Polska będzie musiała przejść w najbliższych latach.

Z kolei obecny na konferencji wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Sebastian Skuza wskazał, że dzięki prowadzonym przez rząd działaniom proinnowacyjnym nakłady na badania i rozwój wzrosły w ubiegłym roku o prawie 25 proc.

„NCBiR tylko w tym roku na wsparcie innowacji przeznaczyło prawie 6 mld zł” – powiedział.

Zaznaczył, że celem tych działań jest „podnoszenie jakości życia obywateli oraz zwiększenie konkurencyjności naszej gospodarki”.

Jak zaznaczyła wiceminister inwestycji i rozwoju Małgorzata Jarosińska – Jedynak, uruchamiany konkurs jest kolejną odsłoną najbardziej popularnego wsparcia prac B+R ze środków Programu Inteligentny Rozwój. Zaznaczyła, że przedsiębiorcy, konsorcja przedsiębiorstw z jednostkami naukowymi mogą liczyć na dofinansowanie prac B+R sięgające nawet 80 proc.(mikroprzedsiębiorcy)- 100 proc.(jednostki naukowe).

Minimalna wartość projektu to 400 tys. zł.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl