Min. J. Emilewicz: Zmiany kadrowe w rządzie nie są przewidywane

Nie są przewidywane żadne zmiany kadrowe w rządzie – powiedziała dziś minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Dodała, że „to jest dobry rząd”.

Minister Emilewicz, pytana w piątek w Radiu Zet, czy będzie nowym ministrem energii, opowiedziała:

„Nie sądzę. Nie są przewidywane żadne zmiany kadrowe. To jest dobry rząd” – zaznaczyła szefowa resortu.

Dopytywana, czy minister energii Krzysztof Tchórzewski jest także dobrym ministrem energii, odparła: „Myślę, że jest dobrym ministrem”. Dodała, że „wiele rzeczy dobrych wydarzyło się w ciągu ostatnich lat w energetyce”.

Dzisiejsza „Rzeczpospolita” powołując się na nieoficjalne informacje napisała, że „w najbliższych dniach może dojść do zmiany ministra energii”. Według gazety, „pomysł ministra energii (Krzysztofa Tchórzewskiego – PAP) zakładający nałożenie na firmy energetyczne jednorazowej >>opłaty klimatycznej<< spotkał się z ostrą krytyką ekspertów”. Dodano, że „pieniądze uzyskane z opłaty miały pomóc sfinansować rekompensaty za podwyżki cen prądu, „ale obniżyłyby zyski energetyki o 1 mld zł i uderzyły w akcjonariuszy tych firm”.

„Po tym, gdy w środę premier Morawiecki powiedział w Sejmie, że w przyszłym roku prąd nie zdrożeje, w czwartek Tchórzewski przyznał, że resort szykuje inne propozycje. >>Mamy kilka wariantów rozwiązań, ale każdy z nich zakłada, że rachunek za energię elektryczną w polskich gospodarstwach domowych nie wzrośnie w 2019 r. w stosunku do tego roku<< – powiedział minister” – przypomina gazeta.

Jak czytamy w dzienniku, „w rządzie trwa spór, jak złagodzić skutki droższej energii”.

„Dlatego forsowany przez Tchórzewskiego projekt ustawy o wypłacie rekompensat dla gospodarstw domowych oraz małych i średnich firm może ostatecznie trafić do kosza, jeszcze zanim ujrzał światło dzienne” – podano.

„Rz” podkreśla, że decyzja ws. ministra jeszcze nie zapadła.

„Sytuacja w czwartek zmieniała się z godziny na godzinę. W kręgach rządowych pojawiły się już nawet nazwiska potencjalnych następców Tchórzewskiego. Wśród nich, są m.in. minister Piotr Naimski (pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej), minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego, i senator PiS Adam Gawęda” – czytamy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl