fot. PAP/Andrzej Grygiel

Min. J. Emilewicz: Na zamknięciu sklepów w niedziele zyskała np. turystyka

Na zakazie handlu w niedziele skorzystało kilka branż, np. turystyka – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, pytana o raport ws. handlu, który ma być we wtorek przedstawiony podczas obrad rządu.

„Raport ma zdecydowanie inną wymowę, niż te prezentowane w ciągu ostatnich miesięcy. Przypomnijmy – raporty, które powstawały na zlecenie interesariuszy zmiany obecnej ustawy” – podkreśliła we wtorek szefowa MPiT.

Jadwiga Emilewicz wyjaśniła dziennikarzom, że resort „poszedł z pytaniami nieco głębiej”.

„Sprawdziliśmy, co Polacy robią w czasie >>zyskanego dnia wolnego<<. Sprawdzaliśmy, jak ten zakaz oceniają pracownicy handlu. To są szersze wyniki, opieraliśmy się na badaniach szeroko dostępnych, także robionych przez różne centra analityczne” – wskazała Jadwiga Emilewicz.

Zaznaczyła, że w raporcie znajdują się informacje o tym, jak zmienił się rynek handlu detalicznego od 2014 roku.

„Zachowania konsumenckie się zmieniają. (…) My pokazaliśmy nie wpływ zakazu handlu, a zatem tylko jeden rok, pokazujemy także pewną tendencję” – mówiła szefowa resortu.

Ale, jak dodała, resort sprawdzał też, na co Polacy wydają pieniądze w dni wolne od handlu.

„Mamy tu też wnioski nieprezentowane dotychczas w żadnych raportach” – podkreśliła Jadwiga Emilewicz.

I wyjaśniła, że chodzi o to, „jak zmieniły się ruchy na kontach indywidualnych w piątki, soboty w poniedziałki”. Dane te resort pozyskał, jak podkreśliła Emilewicz, „dzięki uprzejmości PKO BP”.

„25 proc. kart płatniczych w Polsce to karaty tego banku, a więc wiarygodna pula danych” – zaznaczyła Jadwiga Emilewicz.

Szefowa MPiT powiedziała, że z tych badań wynika, że zmieniły się nasze zachowania – w sposób „społecznie atrakcyjny, społecznie ciekawy, budujący kapitał społeczny”.

„Polacy nie siedzą w domu w niedziele niehandlowe. Polacy korzystają w większym stopniu, będę o tym dzisiaj mówić i wskazywać (podczas posiedzenia rządu – PAP), też z turystyki. A zatem mamy kilka innych branż, które na zamknięciu niedzielnym sklepów (…) zdecydowanie zyskały” – podkreśliła Jadwiga Emilewicz.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nią handel jest dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu – ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą. Od 2020 r. zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

PAP/RIRM

drukuj