fot. Tomasz Strąg

Szef MON powołał Pełnomocnika ds. Współpracy z Weteranami

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powołał dziś Pełnomocnika ds. Współpracy z Weteranami. Został nim Wojciech Drobny, szef jednego z departamentów resortu.  

Głównym zadaniem pełnomocnika będzie opracowanie szczegółów nowej ustawy o Weteranach Działań Poza Granicami Państwa. Chodzi m.in. o podniesienie świadczeń i rozszerzenie katalogu pomocy medycznej.

Ma on także przeanalizować możliwość zawarcia ugód z najbardziej poszkodowanymi, którzy wystąpili do sądu o odszkodowanie z MON.

Prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju Tomasz Kloc czeka na efekty zmian legislacyjnych.

– Jestem sceptycznie nastawiony co do tego stanowiska. Dla nas naturalnym miejscem kontaktu z MON było do tej pory Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Wystarczyło, aby dyrektor, który jest przełożonym dyrektora centrum weterana, pojawiał się na pewnych spotkaniach, a do tej pory się nie pojawiał i nigdy nie spotkał się z nami jako przedstawicielami środowiska. Powiedzmy sobie: po owocach pracy tego pełnomocnika poznamy, jakie działania, jakie możliwości. Na pewno bardzo bacznie będziemy się przyglądać, czy w ogóle będzie z nami rozmawiał i będziemy informować na bieżąco, jak to wygląda z dalszej perspektywy – mówi Tomasz Kloc.

Wojciech Drobny to dotychczasowy dyrektor Departamentu Spraw Socjalnych MON.

Ustawa o Weteranach Działań Poza Granicami Państwa obowiązuje od 2012 r. Dzięki niej zyskali oni uprawnienia m.in. socjalne, pracownicze, a także dotyczące opieki zdrowotnej i psychologicznej. Obecnie status weterana ma około 20 tys. osób, a blisko 800 ma status weterana poszkodowanego.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl