fot. PAP/Rafał Guz

Min. J. Emilewicz: Najważniejszym zadaniem tarczy antykryzysowej jest ochrona pracowników przed utratą pracy

Najważniejszym zadaniem tarczy antykryzysowej jest ochrona pracowników przed utratą pracy – mówi minister rozwoju Jadiwga Emilewicz. Projekt specustawy zostanie przyjęty przez rząd  trybie obiegowym.

212 mld zł – tyle wyniesie wartość pakietu antykryzysowego, którego założenia poznaliśmy w środę. Zestaw rozwiązań przygotowanych wspólnie przez rząd i prezydenta ma ograniczyć skutki spowolnienia gospodarczego, jakie czeka cały świat, w tym Polskę, w efekcie pandemii koronawirusa.

Obrona przed utratą miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycje publiczne – to pięć filarów pakietu antykryzysowego.

Jak wskazuje minister Jadwiga Emilewicz, priorytetem władz jest sprawienie, aby nikt nie stracił pracy. Przedsiębiorstwa to gwarant odbudowy gospodarki – powiedziała szefowa resortu rozwoju na antenie TV Trwam.

– Miejsce pracy to jest bezpieczeństwo dla wielu rodzin, to jest źródło dochodu. Te rozwiązania, które mają służyć wsparciu przedsiębiorców w utrzymaniu miejsc pracy, czyli w dopłatach do pensji pracowników, są jednymi z tych, które proponujemy, także wsparcie tych samozatrudnionych, zatrudnionych na umowę o pracę czy na umowę o dzieło. To jest historyczny moment. Po raz pierwszy takie osoby będą mogły skorzystać ze świadczeń socjalnych, które szacujmy na poziomie około 2 tysięcy złotych, czyli około 80% minimalnego wynagrodzenia – podkreśla Jadwiga Emilewicz.

Dziś projekt specustawy ma trafić do konsultacji w Kancelarii Prezydenta oraz Radzie Dialogu Społecznego. Na początku przyszłego tygodnia ma się nim zająć rząd. Z kolei na środę zaplanowano początek posiedzenia Sejmu.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj