fot. PAP/Radek Pietruszka

Jadwiga Emilewicz podsumowała działania Ministerstwa Rozwoju

Ustępująca minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podsumowała działania swojego resortu. Polityk do rządu weszła w 2015 roku jako wiceminister. Od 2019 pełniła funkcję szefa resortu rozwoju oraz wicepremiera.

Wicepremier wskazała, że doszło do zmiany paradygmatu rozwojowego. Polska z modelu liberalnego, w którym państwo uznawano za stróża nocnego, przeszła do państwa przedsiębiorczego. Inna istotna zmiana, to zmiana modelu redystrybucji – szeroka paleta wsparcia rodziny sprawiła, że model rozwoju odpowiedzialnego i zrównoważonego stał się faktem.

Jadwiga Emilewicz zaznaczyła, że udało się zachęcić polskie firmy do inwestowania w nowe technologie. Najważniejszym narzędziem w tym zakresie jest ulga na robotyzację. Resort rozwoju koordynował przygotowanie tarcz antykryzysowych – przypomniała ustępująca wicepremier.

– Myślę, że dziś, kiedy analizujemy i czytamy analityków piszących o polskiej polityce gospodarczej i polskiej reakcji na kryzys w pierwszych tygodniach, trudno znaleźć złe recenzje. To w tym resorcie koordynowaliśmy prace całego rządu w zakresie przygotowania kolejnych tarcz gospodarczych oraz tarczy finansowej. Były one przygotowywane w pełnym dialogu nie tylko między resortowym, ale przede wszystkim rynkowym. Przygotowaliśmy te rozwiązania, które szybko stały się rzeczywistością prawną, ale które nie tylko były zaklęte w ustawach, ale im towarzyszyło jednocześnie wdrożenie – powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Ustępująca szefowa resortu rozwoju jako sukces wymieniła także wdrożenie idei „zielonego konserwatyzmu”, czyli inwestycje w energetykę odnawialną. Rewolucja fotowoltaiczna rozpoczęła się dwa lata temu. Udało się zanotować 60 proc. wzrost instalacji fotowoltaicznych.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj