fot. flickr.com

W Gdańsku zbudowano tunel pod Martwą Wisłą

Zakończyła się realizacja czwartego etapu budowy Trasy Słowackiego w Gdańsku, która połączy Port Lotniczy z Portem Morskim – tunelu pod Martwą Wisłą. Pierwsi kierowcy, prawdopodobnie pojadą nim pod koniec kwietnia 2016 r.

Najpierw muszą odbyć się testy i odbiór systemów bezpieczeństwa. Inwestycję wsparły fundusze Programu Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 – unijna dotacja to ponad 1 mld zł – informuje ministerstwo rozwoju.

Dwutunelowy fragment (każdy po dwa pasy ruchu) Trasy Słowackiego o długości 1,4 km przebiega pod dnem rzeki na głębokości – w najniższym miejscu – prawie 35 m. Jest to pierwszy tunel w Polsce wykonany metodą TBM (Tunnel Boring Machine) w skomplikowanych warunkach gruntowo-wodnych (grunty nawodnione).

Realizacja wartej ponad 1,4 mld zł budowy Trasy Słowackiego poprawi komunikację w Gdańsku. Przede wszystkim usprawni połączenie Portu Lotniczego z Portem Morskim Gdańsk. Wraz z Trasą Sucharskiego, Obwodnicą Południową, Obwodnicą Zachodnią (Trójmiasta) zapewni połączenie z Autostradą A1.

Droga o łącznej długości ok. 10 km składa się z czterech zadań inwestycyjnych. Etap I, II i III już się zakończyły – drogi oddano do ruchu. Budowa tunelu to ostatnia, czwarta część projektu.

www.mr.gov.pl

drukuj