fot. TT/ipngovpl

III edycja projektu edukacyjnego „Łączka i inne miejsca poszukiwań”

W siedzibie IPN w Gdańsku zainaugurowano III edycję projektu edukacyjnego pod hasłem: „Łączka i inne miejsca poszukiwań”. To cykl sześciu spotkań. W ich trakcie młodzi poznają, jak wyglądają poszukiwania szczątków ofiar terroru komunistycznego.

Prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, zaznaczył, że młodzi chcą dziś pamiętać o Wyklętych.

– Żołnierze Wyklęci – Żołnierze Niezłomni – powracają dziś do Polski w należnej im chwale, a co szczególnie ważne, są oni bohaterami dla młodego pokolenia Polaków – ocenił prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Są bohaterami dla młodego pokolenia, także na skutek licznych inicjatyw edukacyjnych, jakie odbywają się w całej Polsce. Wiele takich projektów organizuje Instytut Pamięci Narodowej. W Gdańsku został zainaugurowany projekt pod hasłem „Łączka i inne miejsca poszukiwań”.

– Nasz projekt edukacyjny jest po to, aby przybliżyć młodzieży tematykę poszukiwań nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru, reżimu komunistycznego – powiedziała Anna Dymek z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Gdańsku.

Młodzież ma poznać, jak wygląda cały proces poszukiwań, od samego początku. Stąd spotkania z ekspertami.

– Zapraszamy specjalistów z biura poszukiwań, są to archiwiści, archeolodzy, a w tym roku szkolnym będzie też antropolog – zaznaczyła Anna Dymek.

Spotkania odbywają się raz w miesiącu. Łącznie to sześć spotkań. Finalnym zadaniem będzie nakręcenie krótkiego filmu, zachęcającego młodych do zainteresowania się tematem prac poszukiwawczych.

– W ramach tego projektu młodzież będzie miała za zadanie zbadać lokalną historię, dotrzeć do świadków zdarzeń sprzed lat, być może odnaleźć nieistniejący już dzisiaj grób – mówił prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Projekt „Łączka i inne miejsca poszukiwań” przyciągnął młodzież z Malborka – podopiecznych Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

– Mamy wśród swoich podopiecznych młodzież, która jest żywo zainteresowana historią powojennego podziemia antykomunistycznego – podkreślił Patryk Pawłowski z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Do udziału w tegorocznej edycji łącznie zgłosiło się dziesięć zespołów. Swoim patronatem projekt objął prezydent Andrzej Duda.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl