Prezydent Gdańska atakuje wojewodę pomorskiego ws. rocznicy Sierpnia 1980 r.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz z Platformy Obywatelskiej oskarża wojewodę pomorskiego o dzielenie społeczeństwa w kwestii obchodów rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Z kolei PO apeluje do prezydenta Pawła Adamowicza, żeby nie wdrażał w życie decyzji wojewody, bo rzekomo blokuje ona możliwości świętowania ludziom w Gdańsku.

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich uznał za cykliczne organizowane przez Solidarność 31 sierpnia obchody rocznicy na Placu Solidarności w Gdańsku. Skorzystał on z ustawy uchwalonej w grudniu 2016 r. Tym samym zmienił wcześniejszą decyzję prezydenta Gdańska, który pozwoliłby KOD zarezerwował na całą dobę Plac Solidarności.

– Myślę, że zagrożenia nie ma, że te święta będą obchodzone godnie. Podjąłem decyzję o wyrażeniu zgody na organizowanie zgromadzenia cyklicznego, zostało to przeprowadzone w normalnym trybie i „Solidarność” otrzymała zgodę na zorganizowanie zgromadzenia i zorganizowanie uroczystości, obchodów święta państwowego w tym miejscu, w którym zawsze je organizowała – tłumaczył wojewoda pomorski.

Rzecznik NSZZ „Solidarność” Marek Lewandowski mówi, że paradoksalnie ta sytuacja pokazała słuszność zmiany przepisów o zgromadzeniach.

Podejście ustawodawcy w taki sposób, że ustaliło się formułę zdarzeń cyklicznych ma sens, bo kiedy my tutaj od 30 lat organizujemy uroczystości i robimy to bez problemów, nagle pojawia się ktoś, kto próbuje nam to zawłaszczyć, uniemożliwić i zablokować. Formuła zdarzeń cyklicznych pokazuje zatem, że to ma sens i te zmiany poszły w dobrym kierunku. Decyzja wojewody jest rozsądna i mam nadzieję, że dzięki niej nie dojdzie do żadnych zdarzeń, które mogłyby mieć nieprzewidywalny przebieg – powiedział Marek Lewandowski.

„Solidarność” na podstawie decyzji wojewody przez najbliższe trzy lata od 31 sierpnia bieżącego roku będzie mogła organizować uroczystości w godzinach 12.00 – 19.30.

W ramach obchodów 37. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, „Solidarność” zaplanowała uroczyste posiedzenie w Sali Akwen w budynku Solidarności i Mszę św. w Bazylice św. Brygidy oraz marsz na Plac Solidarności.

Tego samego dnia i w tym samym miejscu pomorski KOD zaplanował całodniowe obchody. Ich zwieńczeniem miał być wiec, z udziałem m.in. pierwszego przewodniczącego „Solidarności” Lecha Wałęsy.

Lider pomorskiego KOD Radomir Szumełda powiedział, że KOD odwoła się od decyzji wojewody pomorskiego i nie odstąpi od planów organizacji obchodów rocznicy.

RIRM

drukuj