Plan Morawieckiego otrzyma wsparcie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego

Plan rozwoju Polski przygotowany przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego otrzyma znaczące wsparcie w ramach tzw. planu Junckera.  Chodzi o pieniądze z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Kredyt będzie opiewał na kwotę ponad 3 mld zł – poinformował dziennik „Rzeczpospolita”.

Środki sfinansują w sumie dziewięć inwestycji: dwie rządowe, cztery prywatne i trzy samorządowe. Łącznie są one warte 7,15 mld zł.

Ministerstwo Rozwoju podkreśla, że jest to duży sukces, a także dobra zapowiedź dla Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Dr Zbigniew Kuźmiuk, ekonomista, przypomina, że za rządów Koalicji PO-PSL udział Polski w tzw. planie Junckera był znikomy.

Tak naprawdę korzystaliśmy, w ramach tego planu, ze śladowego wsparcia ze strony Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Dobrze więc, że wreszcie pojawiły się projekty znaczące sumarycznie na prawie miliard euro. Przypomnę, że ten plan – na trzy lata – opiewa na kwotę 315 mld euro, więc to w dalszym ciągu nie jest porażająca kwota, ale wygląda na to, że wicepremier Morawiecki znacząco przyspieszył przygotowywanie projektów do tego planu, bo Polska, jako kraj zapóźniony w rozwoju powinna – w szerszym niż do tej pory zakresie – z tego planu korzystać – mówi dr Zbigniew Kuźmiuk.

Przedstawiciele resortu rozwoju zaznaczają, że to nie koniec polskiej ofensywy dotyczącej planu Junkera. Wg gazety, do końca tego roku resort ma złożyć kolejne cztery projekty, w tym trzy jeszcze w tym miesiącu.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl