fot. twitter.com/MinRozwoju

Min. Rozwoju: Ponad 1,85 mln wniosków o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej

Wpłynęło już ponad 1,85 mln wniosków o udzielenie wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej – poinformowało w czwartek Ministerstwo Rozwoju.

Jak czytamy na stronach resortu, według stanu na 23 kwietnia, wpłynęło 1 mln 856 tys. 581 wniosków; z tego 1 mln 155 tys. 172 wnioski dotyczyły zwolnienia ze składek ZUS w okresie marzec – maj 2020 roku. Na drugim miejscu pod względem liczebności (319 tys. 595) znalazły się wnioski o wypłacenie świadczenia postojowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą, natomiast na trzecim miejscu – 272 tys. 138 – dotyczące pożyczek dla mikroprzedsiębiorców. Natomiast 49 tys. 477 wniosków dotyczyło odroczenia lub rozłożenia składek ZUS bez opłat.

Poinformowano ponadto, że 13 tys. 740 przedsiębiorstw wnioskowało o dofinansowanie do wynagrodzeń w okresie przestoju ekonomicznego i dofinansowanie do wynagrodzeń w okresie obniżonego wymiaru czasu pracy. Złożono też 46 tys. 459 wniosków o świadczenia postojowe dla umów cywilnoprawnych.

Dane te – jak czytamy – „pokazują że rozwiązania pomocowe zawarte w tarczy antykryzysowej spotkały się już z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorstw”.

W informacji wskazano że, podobne wnioski wpłyną z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wynika z niego – jak czytamy – że ponad połowa (56 proc.) ankietowanych przedsiębiorstw planuje skorzystać z dofinansowania do utrzymania pracowników w zatrudnieniu, przewidzianego w tarczy antykryzysowej, a najbardziej zainteresowane tym rozwiązaniem są duże firmy (90 proc. wskazań), a także sektor handlowy (63 proc.).

Ministerstwo Rozwoju wskazuje, że tarcza koncentruje się na zapewnieniu bezpieczeństwa pracowników oraz zachowaniu płynności i ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstw.

„Przyjęliśmy w niej rozwiązania, które w naszej ocenie są najbardziej potrzebne dla utrzymania potencjału polskiej gospodarki na tym etapie walki z gospodarczymi konsekwencjami pandemii” – napisano.

Zaznaczono, że dofinansowanie miejsc pracy na postojowym lub w obniżonym wymiarze czasu pracy pozwala firmie zredukować koszty pracy od 60 proc. do nawet 75 proc., co jest bardziej opłacalne niż ponoszenie kosztów zwolnień pracowników, a w przyszłości szkoleń i rekrutacji. Podkreślono, że „rząd na bieżąco, elastycznie reaguje na dynamicznie zmieniającą się sytuację”.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl