fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent A. Duda: Firma Lechpol jest przykładem, że pomoc w ramach tarczy antykryzysowej trafia tam, gdzie powinna

Lechpol jest przykładem, że pomoc ode mnie i polskiego rządu w ramach tarczy antyryzysowej trafiła tam, gdzie powinna; żaden pracownik tej firmy nie został zwolniony – mówił prezydent Andrzej Duda podczas swojej wizyty w sobotę w firmie Lechpol Electronics w Garwolinie.

Andrzej Duda podkreślił, że „dzięki tarczy antykryzysowej firma Lechpol otrzymała tzw. +postojowe+, dzięki czemu połowa pracowników pracowała, a połowa była na postojowym”.

Zdaniem prezydenta „polska gospodarka wraca do normy”.

„Firma Lechpol jest przykładem, że pomoc, która został zaoferowana przeze mnie i polski rząd (w ramach tarczy antykryzysowej – PAP) rzeczywiście trafiła tam, gdzie powinna i wsparła tych, którzy produkują, i mają miejsca pracy, bo żaden pracownik (firmy Lechpol – PAP) nie został zwolniony” – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent wyraził nadzieję, że „firma Lechpol będzie się nadal dynamicznie rozwijać, nie tylko w Polsce, ale także za granicą”.

W czwartek Ministerstwo Rozwoju podało, że wartość przyznanej pomocy w ramach tarczy antykryzysowej według stanu na 20 maja wyniosła 42,88 mld zł. Dodano, że do przedsiębiorców trafiło już blisko 4 mld zł w mikropożyczkach.

Obowiązująca od 1 kwietnia tarcza antykryzysowa, która ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii, przewiduje m.in. zwolnienie mikrofirm do 9 osób ze składek do ZUS na 3 miesiące; świadczenie postojowe dla zleceniobiorców (umowa zlecenia, agencyjna, o dzieło) i samozatrudnionych o przychodzie poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia; dofinansowanie wynagrodzeń pracowników – do wysokości 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i uelastycznienie czasu pracy – dla firm w kłopotach.

PAP/TV Trwam News

drukuj