Prezydent ogłosił nabór na stanowiska do SN i NSA

Prezydent Andrzej Duda ogłosił nabór na jedenaście stanowisk sędziowskich w Sądzie Najwyższym i osiem w NSA. Obwieszczenia prezydenta w tej sprawie ukazały się w Monitorze Polskim, a to uruchamia procedurę naboru sędziów.

W Izbie Cywilnej SN do obsadzenia są cztery stanowiska, w Izbie Karnej trzy, a w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych kolejne cztery. W izbach Naczelnego Sądu Administracyjnego wakaty są m.in. w Izbie Finansowej i Izbie Gospodarczej.

Poseł Stanisław Piotrowicz, przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości, wskazał, że to ustawa określa tryb i czas na obsadę wszystkich stanowisk SN.

– Kontynuując reformę, należy obsadzić wszystkie stanowiska w Sądzie Najwyższym. W pierwszym etapie chodziło o obsadzenie do liczby 80 stanowisk w SN. Drugi etap to obsada do 120 stanowisk sędziowskich, bowiem zgodnie z ustawą SN ma liczyć 120 stanowisk sędziowskich. Realizacja reformy została zintensyfikowana, z tego względu, ażeby SN i w ogóle wymiar sprawiedliwości mógł jak najszybciej przystąpić do funkcjonowania zgodnie z założeniami reformy – tłumaczy Stanisław Piotrowicz.

Zgłoszenia kandydatur trafiają do Krajowej Rady Sądownictwa, która je rozpatruje i przedstawia prezydentowi rekomendacje. Obecnie w toku jest procedura dotycząca naboru 44 sędziów SN.

RIRM

drukuj