Prezydenci Polski i Węgier spotkają się w Piotrkowie Trybunalskim

Prezydenci Polski Andrzej Duda i Węgier Janos Ader spotkają się pod koniec marca w Piotrkowie Trybunalskim. Wezmą udział w uroczystościach związanych z Dniami Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. W programie wizyty zaplanowano m.in. rozmowy głów państw.

Poinformował o tym PAP Jarosław Bąkowicz z piotrkowskiego magistratu. Prezydenci mają odwiedzić Piotrków Trybunalski 24 i 25 marca.

Jak mówi kierownik Biura Prasowego urzędu w minionym tygodniu w mieście gościli przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP i Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Podczas wizyty „dopinano kolejne szczegóły dotyczące oficjalnych uroczystości Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej”.

Według Bąkowicza prezydenci Andrzej Duda i Janos Ader mają pojawić się w Piotrkowie Trybunalskim w piątek 24 marca ok. godz. 15.00. Zostaną powitani na Placu Zamkowym przez mieszkańców oraz Orkiestrę Reprezentacyjną Wojska Polskiego. Następnie na Zamku Królewskim zaplanowano rozmowy międzypaństwowe głów państw, po których prezydenci wygłoszą oświadczenia i odbędzie się konferencja prasowa.

Pierwszy dzień wizyty zakończy uroczysta gala w Miejskim Ośrodku Kultury, podczas której przekazana zostanie flaga Przyjaźni Polsko-Węgierskiej przedstawicielowi miasta-gospodarza przyszłorocznych uroczystości.

Prawdopodobnie będzie nim węgierskie Mosonmagyarovar – miasto partnerskie Piotrkowa Trybunalskiego – dodaje Bąkowicz.

Dzień później uroczystości rozpoczną się o godz. 11.00 od wizyty na piotrkowskim lotnisku. Tutaj prezydenci mają wziąć udział w odsłonięciu tablicy pamięci Eugeniusza Szyklay – węgierskiego pilota, pioniera spadochroniarstwa, który zginął w Piotrkowie Trybunalskim i pochowany jest na tamtejszym cmentarzu.

W południe w kościele oo. Jezuitów odprawiona zostanie Msza św., której przewodniczył będzie ks. bp Marek Marczak, obecny administrator Archidiecezji Łódzkiej. Jak informuje Bąkowicz, część miejsc w świątyni będzie zarezerwowana dla gości, pozostałe będą udostępnione dla mieszkańców. Ci, którzy nie zmieszczą się w kościele, będą mogli obejrzeć transmisję eucharystii na telebimie ustawionym na Rynku Trybunalskim.

Po Mszy św. prezydenci przejdą przez rynek i spotkają się z mieszkańcami, po czym zakończą wizytę.

Prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak podkreśla, że udział prezydentów polski i Węgier w marcowych uroczystościach to wielkie wyróżnienie i nobilitacja dla miasta i jego mieszkańców.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl