Duda: Władza musi lepiej dbać o rolników

Polska wieś potrzebuje zmiany w podejściu do jej problemów i aktywnej prezydentury, która nie ogranicza się do wizyt dożynkowych –  podkreśla PiS.

Kandydat tej partii na prezydenta, Andrzej Duda, zaprosił wczoraj do Parlamentu Europejskiego kilku sołtysów, by pokazać im pracę instytucji, w której zapadają decyzje m.in. w sprawie wsi.

Duda stwierdził, że gdyby krajowe władze lepiej dbały o interes rolników, to fundusze unijne na potrzeby polskiej wsi byłby znacznie wyższe.

Kandydat PiS-u na prezydenta na konferencji prasowej w Strasburgu podziękował sołtysom za ich zaangażowanie na rzecz wsi.

– Prowadziliśmy rozmowę na temat stanu polskiego rolnictwa, dyskutowaliśmy o tym, jak dzisiaj żyje się na wsi, jakie są realia tego życia. Były zgłaszane uwagi. Ja mówiłem też ogólnie o pracy w Europarlamencie, o tym, czym obecnie się on zajmuje. Ogromnie się cieszę, ponieważ dla mnie Państwo są przykładem największego zaangażowania w sprawy społeczne, najbliżej obywateli. Jest to najpiękniejsza realizacja zasady pomocniczości. Władza publiczna powinna być realizowana jak najbliżej obywateli. Sołtys jest wybierany bezpośrednio w swojej jednostce pomocniczej – podkreślił Andrzej Duda.    

Europoseł Janusz Wojciechowski powiedział, że mimo iż nasi rolnicy produkują coraz więcej, a  eksport produkcji rolnej z Polski rośnie o ponad 20 proc., to polscy rolnicy zarabiają coraz mniej. Dochody rolników spadły o 11 proc.

– Od dłuższego czasu prowadzimy w PE działania zmierzające do tego, żeby polscy rolnicy nie ponosili drakońskich kar za przekroczenie kwot mlecznych. Te kary wynoszą ok. 1 mld zł. O to zwracał się bezpośrednio do przewodniczącego Rady Europejskiej poseł Andrzej Duda – kandydat na prezydenta RP. Są pierwsze pozytywne efekty tych działań. Komisja Europejska zapowiada – dzisiaj stwierdził to komisarz Hogan – że przynajmniej możemy się spodziewać rozłożenia tych kar na raty, na okres trzyletni. Jest to pierwszy krok w dobrym kierunku. Oczywiście, niewystarczającym. Będziemy nieustannie walczyć o to, żeby polscy rolnicy byli uwolnieni w jak największym stopniu od tych kar – powiedział europoseł Janusz Wojciechowski.  

W Brukseli byli przedstawiciele kilku sołectw, którzy jako reprezentanci wsi, mówili, że liczą na to, że ze zmianą władzy zmieni się też sytuacja gospodarzy.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl